“Recep satıyor, Melih kaytarıyor…”

“Recep satıyor, Melih kaytarıyor…”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ankara Metrosu'nda yarım kalan metro inşaatlarını gündeme taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ankara Metrosu’nda yarım kalan metro inşaatlarının tamamlama ihalesini kazanan Çinli firmanın, şartnamedeki girdilerin yüzde 51’ini yerli firmalardan temin etme şartına uymadığını belirterek, “Recep satıyor, Melih kaytarıyor, ihaleyi Türk değil Çinli kapıyor. Ahmet batıyor, Mehmet işsiz kalıyor, Çinli Chang Chung kazanıyor” dedi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran yaptığı yazılı açıklamada, CHP’li belediyenin 20 yıl önce planlarını bitirdiği her şeyiyle hazır hale getirdiği Ankara Metrosu’nu, Melih Gökçek’in 19 yıldır hala sonuçlanmadığını belirterek, şöyle dedi:
 
“Uzun yıllar boyunca adeta yılan hikâyesine dönen Ankara Metrosu’nda, şimdi de başka bir garabet yaşanıyor. Yarım kalan metro inşaatlarının tamamlama ihalesini kazanan Çinli firma, şartnamedeki ‘yüzde 51 offset’ yani girdilerin yüzde 51’ini yerli firmalardan temin etme şartına uymuyor. Bir yabancı firma koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ni ciddiye almıyor, imza attığı şartnamedeki yükümlülüğünü yerine getirmiyor, devletin itibarını ayaklar altına alıyor. Hakkı yenen yerli sanayiciler feryat ederken AKP ise sadece seyrediyor.”
 
 “19 YILDA BAŞLADIĞI HİÇBİR METRO İNŞAATINI BİTİREMEDİ”
 
Gökçek’in 19 yıllık belediye başkanlığı döneminde başladığı hiçbir metro inşaatını bitiremediğini iddia eden Oran, “İnşaatlarında ağaçların boy attığı, çukurlarının fare yuvasına döndüğü metro inşaatlarını bu sürede 828 milyon TL harcamasına rağmen bitiremeyen Gökçek, kalan inşaatları geçen yıl Ulaştırma Bakanlığı’na devretti. Yaklaşık 3.2 milyar TL’lik harcamayı üstlenerek projeleri devralan Bakanlığın geçen yıl Mart ayında yaptığı ihaleye Koreli, İspanyol ve Çinli firmalar katıldı, ihaleyi 391 milyon dolarlık teklifle Çinli firma CSR Electric Locomotive kazandı. Tandoğan-Keçiören, Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan metro hatlarında kullanılacak 324 aracın yapım işini, 391 milyon 230 bin dolarla en düşük teklifi vererek kazanan CSR, ilk 15 vagonu 20 ay içinde teslim etmeyi, kalan vagonları ise en geç 39 ayda Türkiye’ye göndermeyi taahhüt etti” dedi.
 
Oran, “Bu ihalede, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi’nin (ARUS) girişimleri sonucu ve önemli bir başarısı olarak şartnameye yüzde 51 offset şartı konuldu. İhaleyi kazanan firma, kullanacağı girdilerin yüzde 51’ini Türkiye’den, Türk firmalarından sağlayacaktı. Uygulama, genelde yabancı firmaların aldığı büyük bütçeli kamu ihaleleri için adeta bir milat niteliği taşıyordu. Böylece yerli sanayi ve ulusal ekonomi için önemli bir kazanım sağlanacaktı” değerlendirmesinde bulundu.
 
“ÇİNLİ FİRMANIN ULUSLAR ARASI SERTİFİKASYONU BULUNMUYOR”
 
Bakanlığın yerli girişimcilerin çabası ile şartnameye konulan bu önemli maddenin takipçisi olmadığını ifade eden Oran, şu açıklamalarda bulundu:
 
“Hükümetin ihmali yüzünden uygulamada beklenen gerçekleşmedi. Ankara Metrosu ihalesini kazanan Çinli CSR, aradan bir yıl geçmesine ve ilk teslim tarihine az bir süre kalmış olmasına rağmen, ‘yüzde 51’ şartını yerine getirme yönünde adım atmadı. CSR, bu kapsamda şu ana kadar hiçbir Türk firmasına sipariş geçmedi.

İhaleden bugüne kadar kümelenme kapsamındaki firmalardan sadece biriyle 1 kez görüşme yapan Çinli CSR firması, ‘sertifikasyonu, testi olmadığı’ gerekçesiyle ondan gerekli parçayı alamayacağını bildirdi. Çinli firma, sertifikasyon ve test sorunu olmayan firmalarla ise hiçbir temasta bulunmadı. Üstelik Çinli firmanın kendisinin de hiçbir uluslar arası sertifikasyonu bulunmuyor.
 
Kümelenme yetkilileri, Çinli firmanın yaklaşık 400 milyon dolarlık ihale bedelini tek başına elde etmeye çalıştığı, offset şartına uymamak için mazeret ürettiği, ihale şartnamesine aykırı davrandığının altını çiziyor.”
 
YEREL SEÇİMLERE İŞARET ETTİ
 
Sanayicinin hükümetin ilgisini beklediğine dikkat çeken Oran, “OSTİM’li sanayiciler ve ARUS yetkilileri, Çinli firmanın keyfiliğine ve altına imza attığı şartnameye uymama cüretine işaret ederek, Türk sanayii açısından son derece önem taşıyan bu uygulamanın hayata geçirilmesi için hükümetten destek bekliyorlar. Evet, bir yabancı firma, koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ciddiye almıyor; AKP ise bu durumu sineye çekiyor. Bir yabancı firmanın tavrı yanında, AKP hükümetinin bu konudaki ilgisizliği, vurdumduymazlığı ve bunu sineye çekmesi ve ayrı bir vahim tabloyu oluşturuyor. Bir firmanın şartnameye uymaması durumunda teminatı yanar ve bu firma ihalelerden men edilir. Yoksa Ankara metro hatlarının hizmete girişini 2014 yerel seçimleri öncesine yetiştirmeye çalışan AKP, bu yüzden mi durumu görmezden geliyor? Peki Türkiye Devletinin itibarı ne olacak? Yüzde 51 offset şartına uymayan Çinli firma bu yolla Türkiye’den haksız kazanç elde ederken, Türk firmalarının hakkı ne olacak?” diye sordu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com