Recm cezası Anayasa'ya giriyor!

Recm cezası Anayasa'ya giriyor!
"Dört şahit eşliğinde zina suçu ispatlandığı takdirde recm kanununu tekrardan şer’i ceza kanununa sokacak bir taslak üzerinde çalışıyoruz’’

Afganistan’da Recm ve diğer idam cezaları tekrar anayasaya giriyor. 2001 yılında ülkedeki Taliban rejiminin devrilmesiyle kaldırılan insan haklarına aykırı bu tarz cezalar yabancı ülkelerin ordularının çekilmeye başlamasıyla tekrar ortyaya çıkmaya başladı. Ülke Taliban rejiminde yönetilirken zina yapanlar genellikle recm ediliyor ya da silahla vuruluyordu.

Taliban’ın 1996-2001 yılları arasındaki iktidarı döneminde zina suçuyla yargılananlar Cuma günleri recm edilir ya da silahla vurulurlardı. Kadınlar kendileri dışarı çıkamazdı, kızlar okula gidemezdi. Erkeklerin de sakal bırakma zorunluluğu vardı.

Daha geçenlerde iki sevgili Kabil’in kuzeyindeki Baghlan ilinde az kalsın recm ediliyorlardı. Fakat yine de cezaları hafiflemedi. Sonuç: silahla öldürüldüler.Kadından sorumlu il yöneticisi Hadiye Yakin  "Kaçarlarken birden arabaları bozuldu ve yerel halk tarafından tutuklandılar. Halk sevgilileri olay yerinde taşlamak istedi fakat içlerindeki bazı yaşlılar durumu onaylamadı." diye anlatıyor durumu:

"Ertesi gün karar verildi ve ikisi de halk önünde vuruldu. Öğrendiğimize göre kadının babası hem kızının hem de kaçtığı adamın vurulmasını emretmiş. İdam kararı il karakol komseri tarafından onaylandı ki sonrasında garip bir şekilde kararın hukuksuz olduğunu söyledi."

İnsan Hakları Gözlemcisi Asya sorumlusu Brad Adams "Taliban hükümetinin çökmesinden 12 yıl sonra recmin tekrar yasaya sokulması şok edici." dedi. Amerika merkezli insan hakları grupları yardımı kesme kararı aldılar. Örneğin Norveç de Afganistan’a yapılan insani yardımı kesti. Gösterilen ortak sebep ise kadın haklarının ihlal edilmesi ve rüşvet. Çoğu bağışçı Başkan Hamid Karzai’nin yönetimini zorlamak için bağışlarını kesti. Amerika ve Birleşmiş Milletler yöneticileri de Afganistan’da recmin tekrar yasaya girmesinin planlandığının farkında.

Reuters’a yeni yasa onaylansa bile bu gibi yargılamaların yapılmayacağı söylendi. Karizada "Hakim her tanığa bir çok soru soruyor ve cevaplarda en ufak bir farklılık bile varsa dava düşürülüyor."
dedi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com