RedHack belgeleri mahkemede

RedHack belgeleri mahkemede
CHP Gençlik Kolları üyeleri RedHack'in ortaya çıkardığı belgeleri mahkemeye taşıyor.

CHP Gençlik Kolları Üniversitelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Uğur Arslan´ın açıklaması şöyle:

Üniversiteler genel anlamlarıyla hiçbir politik ve dini baskı olmadan öğrenci ve akademisyenlerin felsefi ve bilimsel düşünce ürettikleri bağımsız ve tüzel kişiliğe sahip kurumlar olarak ortaya çıkmış ve yüzyıllardır aklın ,duygunun ve ideolojinin önüne geçtiği yerler olarak anılmıştır.

İnsanoğlunun merak duygusunun icada ve bilime dönüştüğü yer olan üniversiteler ne yazık ki Türkiye’de bu gelişimi yakalayamamış ve son yıllarda akademik tartışmalardan çok, ideolojikleştirilen uygulamalar, barınma sorunları, yandaşlaşma mantığıyla yapılan atamalar ve öğrencilerin özgür düşünce ortamı bulamamasıyla gündeme gelmiştir.

Öğrencilerin demokratik tepkilerine bile katlanamayan hükümet döneminde üniversiteler bölünme noktasına gelmiş, yandaş olan rektör kavramı ortaya çıkmıştır.

Yeni YÖK tasarısıyla üniversiteler bilim yuvaları olmaktan çıkarılmaya çalışılmaktadır. 12 Eylül ürünü YÖK yerini Türkiye Yükseköğretim Kurulu’na(TYK) bırakacak ve bakanlar kurulu, partili Cumhurbaşkanı gibi siyasiler tarafından seçilecek TYK üyeleriyle üniversiteler adeta iktidarların güdümünde olacaktır. Üniversiteler vakıf ve kamunun yanında özel ve yabancı olmak üzere de ayrılacak ve özel üniversiteler adıyla kar amacı güden üniversiteler açılacaktır.

Akademisyenlerin yükselmesinin üniversiteye getirdiği gelire bağlandığı, öğrencilerin birer para kaynağı olarak görüldüğü, Ağaoğullarının üniversite kuruluna alınacağı bu yeni tasarıyla üniversiteler adeta bir şirkete dönüşecektir.

Lakin 12 Eylül’ün ürünü olan YÖK’ün içeriğini değiştirilmesinden çok tamamen kaldırılması gerekmektedir. Nitekim kamuoyunu en son meşgul eden olay RedHack grubunun açıkladığı belgelerdir. Yeni YÖK kanununu beklemeden bir çok üniversite yöneticisinin yükseköğretim kurumlarını adeta ticarethaneye dönüştürdüğü ortaya çıkmıştır.

Öğrenci harçlarıyla makam araçları alan, bozuk ve eksik tıbbi cihazlar alarak üniversiteyi trilyonlarca zarara uğratan, ihalelere fesat karıştıran yöneticilerin bırakacağı tek şey ailelerine bırakacakları yolsuzluk lekesi olacaktır.

RedHack grubunun açıkladığı belgeler göstermektedir ki bu ülkede ciddi manada yönetici ahlakının sorgulanması ve üniversite kurumunun gözden geçirilmesi gerekmektedir. Biz bu bilinci oluşturmak için CHP Gençlik Kolları olarak suç duyurusunda bulunacağız. Şehirlerimizde basın açıklaması ve bildiri dağıtımları yaparak yurttaşlarımızı bilgilendireceğiz.

Biz çağdaş, bilimsel eğitime inanmış ve aklın öncülüğünde kalkınmayı hedef edinmiş gençler olarak emeğin ve düşüncenin en yüce değer olduğu Türkiye idealinde üniversitelerin ticaret alanına dönüşmesine karşı duruyoruz. AKP hükümetinin üniversitelerimiz üzerindeki kirli elini çekeceğiz. Yeniden bilim yuvası üniversiteler için mücadelemize omuz verecek tüm öğrencilere çağrıda bulunuyoruz.

Bu idealler uğruna ODTÜ’de başlayan direniş bir başlangıçtı. Sıra bizlerde.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com