RedHack, YÖK’ün yolsuzluk belgelerini açıkladı

RedHack, YÖK’ün yolsuzluk belgelerini açıkladı
Yılbaşında ODTÜ’de yaşanan olayları protesto etme amacıyla YÖK’e saldırı düzenleyen RedHack, YÖK’ü bir kez daha hedef alarak, üniversitelerde yaşanan yolsuzluklarla ilgili birçok gizli belgeyi Twitter üzerinde yayınladı.

RedHack, YÖK’ün elektronik paylaşım sistemi ebys.yok.gov.tr sitesine girerek aralarında gizli ibaresi bulunan 60 binin üzerinde dokümanı ele geçirdiklerini duyurdu.
 
Twitter hesabında “YÖK sisteminden elimize tonla belge geçti. Daha sonra yayınlayacağız” dedikten kısa bir süre sonra belgeleri yayınlamaya başlayan RedHack, 60 binin üzerinde dokümanı ele geçirdiğini duyurdu.
 
YÖK’ün sitesine bağlı eğitim sayfasını adresini saat 04.30′da ele geçiren grup, ilk olarak Giresun Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Kurulumu projesi kapsamında gerçekleştirilen makine ve teçhizat alımı sırasında yapılan yolsuzlukla ilgili belge paylaştı. Gizli belgede usulsüzlük iddialarına karışan öğretim üyelerinin isimleri de yer alıyor.
 
Giresun Üniversitesi’ndeki yolsuzluk belgelerinin ardından sırasıyla, Gazi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi hakkındaki belgeler yayımlandı. Bu belgelerin yayımlanmasından yaklaşık 2 saat sonra bu kez de Hacettepe Üniversitesi ile ilgili belgeler yayımlandı. RedHack, son olarak Kastamonu Üniversitesi’nde yaşanan sahte öğretim görevlileri ile ilgili bir belge yayımladı.
 
Şimdiye dek paylaşılan dosyalarda üniversitelerdeki yolsuzluklarla ilgili soruşturmalar, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin konut ve iş merkezi yapılmak üzere satışa çıkarılması, Uludağ Üniversitesi’nin Garanti Bankası’nın yaptığı ödemeleri kullanımı ve İstanbul Üniversitesi’nde muhasebe kayıtlarına geçirilmeyen 1.537.719.46 lira ile ilgili soruşturma ile ilgili belgeler yer alıyor.
 
Redhack tarafından twitter üzerinden yapılan açıklamada;
 
“YÖK fişi çekti. Elimizdeki belgelerden örnek olarak az sonra yaymlayacağız. O ana kadar siz YÖK’e yazılanlara bakın. Elimizde belgeler olduğunu göstermek için 5 dakikaya kadar Giresun Üni Yolsuzlukla ilgili ‘gizli’ ibaresinin olduğu bir belge yayımlayacağız” denildi.
 
REDHACK DÜNYADA TT OLDU
 
RedHack grubunun 5 büyük üniversite hakkında açıkladığı belgeler, twitter’da dünya trend topic listesinde 4. sıraya yerleşti. RedHack’in hashtag’i kısa bir süre sonra 3′üncü sıraya yükseldi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com