Redhack'ten 2 Üniversite 2 skandal daha!

Redhack'ten 2 Üniversite 2 skandal daha!
RedHack'ten Marmara Üniversitesi hakkında yeni belge ve KTU'deki 'mahalle baskısı' sendromu belgesi. Skandalda AKP ismi de var!

RedHack, daha önce hakkında belge yayımladığı Marmara Üniversitesi hakkında yeni belgeler sundu.

ODTÜ’de yaşanan olayların ardından YÖK’ün sitesini ‘hack’leyerek gizli belgelere ulaşan hacker grubu RedHack, daha önce Marmara Üniversitesi hakkında farklı yolsuzluk belgeleri yayımlamıştı.

Daha önce yayımlanan belgeler Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı’na ait iştiraklerden Academic Hospital ve Tıp Merkezi’nde görevlendirilen öğretim üyelerine fazladan ve yersiz yere ödenen 17.580.265 TL’nin hesaplardan düşülmesi ile ilgili belge, Marmara Üniversitesi’nde yapılan fazla ve gereksiz harcamaların üstünün çizildiğini gösteriyor.

Bu kez ise yayımlanan belgelerin altında imzası olan isim AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop.

Belgenin altında imzası bulunan Mustafa Şentop’un iddiaları yenilir, yutulur türden değil. Şentop’un iddialarına göre;

- Hukuka ve mevzuata aykırı akademik personel alımı

- Öğrencilerden lisansüstü giriş sınavlarında haraç alınması

- Üniversitede her ay düzenli olarak kayıt dışı zarf içerisinde bazı isimlere ödeme yapılması

- Öğrencilerin izni alınmadan zoraki şekilde adlarına banka hesabı açılması

- Rektörün, keyfi şekilde yetkisi olmadan dekan atamasını geri alması ve mobing

- Üniversite hocasının kasıtlı olarak sınav kağıdı değiştirmesi suçları işlenmiş.

RedHack’in bugün açıkladığı belgeler arasında dikkat çeken bir diğeri ise KTU hakkındaki ‘mahalle baskısı’ iddiası. Belgelerde yer alan iddianın altında imzası bulunan isim ise YÖK Başkan Vekili Şaban H. Çalış. Bilindiği üzre Çalış 2004 Yerel Seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olmuştu.

Çalış’ın Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na yolladığı cevap metninde KTÜ Güçlendirme Vakfı’nın öğretim üyesi olan başkan ve yöneticileri ile ilgili olarak yapılan suç duyurusu hakkında bilgi veriyor.

Suç duyurusunda üniversite personeline nakdi yardım adı altında ödemeler yapıldığı iddia ediliyor. Çalış, bu iddiaların asılsız olduğunu ileri sürüyor.

Diğer bir ciddi iddia ise üniversiteye ait paranın vakfın hesabına aktarılması konusu var. Çalış’ın bu iddiaya verdiği cevap iddiadan daha da ilginç vakıf yönetimi bir hata yapıyor ve bağışlar banka tarafından vakfa ait olmayan bir hesapta toplanmaya başlıyor. Bu durum ortaya çıkınca da para doğru adresine yollanıyor.

Öğrencilerden hukuk dışı para alınması ise ‘mahalle baskısı’ olarak adlandırılıyor. Yapılan incelemelerde ilk kayıt esnasında 100 TL, yenileme dönemlerinde ise 25 TL bağış adı altında zorla para toplandığı görülüyor. Bu para trafiği banka kayıtlarıyla da belgeleniyor. Çalış bu durumu, “Öğrencilerden toplanan paranın isteğe bağlı olmadığını ancak zorla bağış adı altında para toplanıldığı şeklinde de yorumlanamayacağı, “mahalle baskısı” sendromuyla ve farkında olmadan, yatırılması mecburi bir ücret gibi algılanarak yatırıldığı” şeklinde görüş belirtiyor.

Yani öğrencilerin bu parayı üniversite baskısı ile değil ‘mahalle baskısı’ sendromuyla toplandığını savunuyor.

Bu konuyla ilgili de dönemin rektör ve rektör yardımcısı hakkında disiplin soruşturması yapıldığı, rektör ve rektör yardımcısına ‘kınama cezası’ verildiği Trabzon Cumhuriyet Savcılığı’na bildirildi. (BCK)

Sözcü

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com