“Referandum AKP'nin Zaferi Değildir”

“Referandum AKP'nin Zaferi Değildir”
DSP Kütahya kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi referandum sonunda halkın iradesine saygı duyulması gerektiğini belirterek, bundan sonraki süreçte AKP'nin halkın vermiş olduğu yetkiyi halıkın yararına kullanması gerektiğini ifade etti. Nimsi ayrıca re

DSP Kütahya kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi referandum sonunda halkın iradesine saygı duyulması gerektiğini belirterek, bundan sonraki süreçte AKP'nin halkın vermiş olduğu yetkiyi halıkın yararına kullanması gerektiğini ifade etti. Nimsi ayrıca referandum sonucunun AKP'nin zaferi gibi algılanmasının ise yanlış olduğunu savundu.
İclal Nimsi, haklın referanduma evet dediğini hatırlatarak, bu oylamanın AKP nin zaferi olarak düşünülmemesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
“AKP'li olmasa bile, 12 Eylül darbecilerinden hesap sormak isteyenler de evet demişler, ancak bazı konuları gözden kaçırmışlardır. Darbenin üzerinden 30 yıl geçmiştir, zaman aşımı vardır. Olmasa bile, darbecilerden kaç kişi yaşamaktadır veya yaşayanların yaşı da yargılanamayacak durumdadır.Anayasa'nın pek çok maddesi tam olarak açıklanmadan, partilerin şovuna dönen süreçte halk aydınlatılmamış ve beklenen sonuç ortaya çıkmıştır. Şu andan itibaren önemli olan geleceğimizdir. Türkiye'de yaşayan herkes neyi oyladığını bilmeli. Anayasa'da yapılan değişiklikler medya yoluyla uzun bir süre halka anlatılmalı. İnsanlar, hiç olmazsa, referandumdan sonra bu konuda bilgi sahibi olmalı.”
DSP olarak, bundan sonra hangi düşüncede olursa olsun, Türkiye için herkesin el ele vermesi gerektiğine inandıklarını belirten Nimsi, Türkiye'nin sorunlarının herkesi ilgilendidiğini söyledi. Meydana gelen sorunlar için herkesin birlik olması gerektiğini vurgulayan Nimsi, işsizlik, yoksulluk üzerine üretilen tüm fikirlerin dikkate alınması gerektiğini özellikle belirtti.
Birlik ve beraberliğin öne çıkması gereken bir dönemde olduklarını söyleyen Nimsi, konuşmasında şunları kaydetti:
“Ancak bu şekilde terörü önleyebilir, Türkiye'yi huzurlu yarınlara taşıyabiliriz. Parti başkanlarının bu dönemde yaptıkları konuşmaları tekrar dinlemeleri gerekmektedir. Çünkü zaman zaman, milletin temsilcisi olduklarını unutarak, karşılıklı hakaretlerde bulunmuşlardır. Yapılan her hakaret şahıslarında doğrudan millete dönmüştür. Özellikle çocukların ve gençlerin de bu konuşmaları dinlediklerini düşünerek onlara iyi örnek olmaları bakımından, birbirlerine daha ölçülü ve saygılı hitap etmelidirler. Seviyeli bir politika ilkemiz olmalıdır. Güçlü bir Türkiye için bu gereklidir. Peki, bundan sonra ne yapabiliriz? Memleketimizin toprakları çok verimlidir. Her türlü tarıma elverişlidir. Bizler, dış güçlerin baskısıyla, daha önce vazgeçtiğimiz pek çok üretime yeniden dönmeliyiz. Buğdayı, pirinci dışarıdan alacak bir ülke değiliz biz. Tarım politikası tekrar gözden geçirilmeli ve Türkiye'nin sömürülmesine izin vermemeliyiz.”
AKP'nin işsizlik sorununa çözüm bulmak için çalışmalara başlaması grektiğini vurgulayan Nimsi, özellikle üniversite mezunları arasındaki işsizliğe dikkat çektti. Üniversite mezunu gençlerin işsizlikle boğuştuklarını vurgulayan Nimsi:”En üst düzeyden en alt birime kadar ücretlerde adilane davranılmalı. Çalışanın hakkı verilmeli. Halkın sırtına yüklenerek dış ve iç borç ödeme gayretinden çok, devlet giderlerinde kısıtlamalar yapılmalı, lüzumsuz giderlere dur denmelidir. ''Devlet malı deniz '' düşüncesine dur denmelidir. Halka kulak verilmeli, gelir düzeyleri bir kez daha gözden geçirilmelidir. Saygısını yitirmeden fikrini söyleyenler dinlenmeli, ben ne dersem o olur politikası bir kenara bırakılmalıdır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com