"Referandum Türkiye İçin Ciddi Bir Sınavdır"

"Referandum Türkiye İçin Ciddi Bir Sınavdır"
DSP Kütahya İl Başkanı İsmail Atilay yaptığı açıklamada, referandumda 'hayır' veya 'evet' oylarının yüzde 70'in altında kalması durumunda Türkiye'nin bir kutuplaşmaya doğru gideceğini savundu.

Referandumdan 'hayır' oyunun çıkması halinde, Türkiye'nin büyük bir kaosa düşmekten kurtulacağını vurgulayan, DSP Kütahya İl Başkanı İsmail Atilay, ancak 'evet' oylarının fazla çıkması durumunda ise , Türkiye'nin büyük bir kaos ortamına gireceğini iddia etti.
Referandum'da evet veya hayır oylarının yüzde 70 çıkmaması halinde Türkiye'de bir kutuplaşmanın meydna geleceğini savunan Atilay konuşmasnı şöyle sürdürdü:
'Anayasa değişikliği, yüzde 70'in üzerinde bir oyla sağlanmazsa, Türkiye'nin iki kutba ayrılmış olacağına dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer referandumda 'Hayır' oyları fazla çıkarsa, Türkiye'de diktatörlüğe gidişin önü kesilecektir. Ancak AKP'nin hazırladığı bu Anayasa değişikliğine 'evet' oyu çıkarsa, yargı tamamen iktidarın güdümüne girmiş olacaktır.
Gündemde tartışılan konularla ilgili, son günlerde, referandum sürecinde, AKP'nin PKK ile ateşkes için uzlaşıp uzlaşmadığının tartışıldığına şahit oluyoruz. MİT, CIA ile bu ateşkes meselesini konuştu mu, konuşmadı mı? Bu açıklığa kavuşturulmalıdır. MİT Müsteşarlığı Başbakanlık makamına bağlıdır. MİT Hükümet'e bağlı olduğuna göre, Hükümet bu konuda açıklama yapmalıdır. Oysa AKP Hükümet'i, bu konularda açıklama yapmak yerine, şu anda referandumdan 'evet' çıkmasının derdine düşmüştür ve görünen o ki, Hükümet 'evet' sonucunu alabilmek için, her türlü tavizi veriyor.' şeklinde açıklamalarda bulundu.
PKK ile ateşkes konusundaki anlaşmanın ne olduğuna AKP'nin açıklık getirmesi gerektiğini savunan Atilay, özellikle PKK'nın özerklik talebine Hükümetin neden bugüne kadar tepki göstermediğini dile getiren Atilay, şehit ailelerinin Hükümetten tatmin edici bir haber beklediklerini de kaydetti.
Atilay;' Neden hiçbir karşı görüşü gündeme getirmediler? Bunları açıklasınlar. Durum gösteriyor ki, bilmediğimiz, açıklanmayan özel ve gizli anlaşmalar yapılmış. Bu özel ve gizli anlaşmalar kim bilir başka ne tür anlaşmaları içeriyor?” dedi.
Kütahya'da ki birçok sivil toplum kuruluşunun referanduma evet oyunu kullanacaklarını açıklamalarında yanlış olduğunu belirten Atilay;'Yeşilay, Ziraat Odaları, Sakatlar Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini belirtmeleri uygun değil.Çünkü sivil toplum kuruluşları toplumun her kesimine hitap eden kuruluşlardır. Kullanacakları oyun rengini belli etmeleri kesinlikle yanlış bir durumdur. Toplumun her kesimi, ile teması olan kuruluşlar baskılardan kurtulup tarafsızlıklarını korumalıdır. Nereye niye imza attıklarını bilmelidir.' şeklinde açıklamalarda bulkundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com