“Referanduma 'Gönülden Evet' Diyeceğiz”

“Referanduma 'Gönülden Evet' Diyeceğiz”
Türkiye Partisi (TP)Kütahya Kurucu İl Başkanı Şükrü Güzen partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulunun (MKYK) aldığı kararla Türkiye Partisinin referandumda 'gönülden evet' oyu kullanacağını söyledi.

Türkiye Partisi (TP)Kütahya Kurucu İl Başkanı Şükrü Güzen partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulunun (MKYK) aldığı kararla Türkiye Partisinin referandumda 'gönülden evet' oyu kullanacağını söyledi.
25 Mayıs 2009 tarihinde Abdüllatif Şener Genel Başkanlığında kurulan Türkiye Partisi'nin Kütahya Kurucu İl Başkanı Şükrü Güzen referandum öncesi bir açıklama yaptı. Güzen Türkiye Partisi'nin kerhen değil, gönülden referanduma “evet” diyeceğinin altını çizerken bu 'evet'in iktidarın devamına “evet” demek olmadığını vurguladı.
Şükrü Güzen açıklamasında şu ifadelerine yer verdi:
“12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak Referandum, mevcut askeri anayasada 26 maddede değişiklik öngörmesi bakımından, siyasi tarihimiz açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu Referandumda verilecek “evet” oyları, bin türlü seyyiatı bulunan mevcut AKP iktidarının devamına evet demek anlamına gelmeyecektir. “evet” oyları aslında demokratikleşmeye ve değişime “evet” anlamına gelecektir. AKP'nin gidici mi kalıcı mı olduğu sorusuna da Türkiye halkı genel seçimlerde hazırladığı sürpriz cevabı esirgemeyecektir. Referandumda “Hayır” oyu kullanılması ise, Türkiye'de milli iradenin önüne ciddi engeller koyan mevcut askeri vesayet rejiminin devamını istemek anlamına gelecektir ki; “hayır” oylarının çoğunluğu sağlaması halinde, mevcut Anayasanın önümüzdeki yıl tümüyle değiştirilmesini hayal etmek bile mümkün olmayacaktır.
Böyle bir olumsuz gelişme halinde Türkiye, demokratikleşme yolunda en az beş - on yıl daha beklemek zorunda kalacaktır. 12 Eylül dönemine yargı yolunun açılması, fail-i meçhul cinayetlerin ortaya çıkarılması yolunun açılması, Yüksek Askeri Şura kararlarının yargı denetimine açılması, askeri ve sivil yargı alanın belirlenmesi,memurlara verilen tüm disiplin cezalarına karşı yargı yolunun açılması, yurt dışına çıkış yasağının hakim kararının dışında kaldırılması, kamu denetçisine (ombudsman) ve Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkının getirilmesi. Bütün bu ciddi değişiklikler aslında “evet”çilerin de “hayır”cıların da karşı olmadıkları önemli bir demokratikleşmeyi ve ortak bir kanaati ifade etmektedir. Referandumda “Hayır” diyecek olanlar, en başta sistemin değişmesine ve hatta küçük bir değişiklik bile olmasına bile “istemezük” diyecek kadar, ülkede ve dünyada sürmekte olan köklü değişimin uzağında kalmış sayılacaklardır. Mevcut askeri darbe sistemini “bin yıl” yaşatabileceklerini zannedenler kesinlikle gidici, Türkiye halkı kalıcıdır” şeklinde referanduma niçin evet demeleri gerektğini açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com