"Referandumla AKP'yi karıştırmayalım!"

"Referandumla AKP'yi karıştırmayalım!"
12 Eylül tarihinde yapılacak referandum öncesi Kütahya esnafı kararını açıklamaya başladı. Akis Gazetesi olarak Kütahyalı esnaflarla bire bir yaptığımız röportajlarda esnafın büyük çoğunluğu referandumda 'EVET' oyu vermelerinin AKP'ye oy vermek gibi a

12 Eylül tarihinde yapılacak referandum öncesi Kütahya esnafı kararını açıklamaya başladı. Akis Gazetesi olarak Kütahyalı esnaflarla bire bir yaptığımız röportajlarda esnafın büyük çoğunluğu referandumda 'EVET' oyu vermelerinin AKP'ye oy vermek gibi algılanmasından rahatsızlıklarını dile getiriyorlar.
'DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN EVET'
Türkiye'de, demokrasinin güçlenmesi yolunda önemli bir süreçten geçktiğini dile getiren Kütahyalı esnaf;' Demokratik bir devlet olmanın yapı taşlarından biri hukuk devleti olmak ve demokratik hakları güvence altına alan hukuksal düzenlemeleri yapabilmektir. Hukuksal düzenlemelerin başında ise Anayasa yer alır.' şeklinde açıklamlarda bulundular.
Türkiye halen yürürlükte olan Anayasasında birtakım değişiklikler yapılmasını öngören bir referanduma gittiğini vurgulayan esnaf, bu referandumun milletin oyuna, bu ülkeye hayat veren vatandaşların iradesine başvurmak ve onların onaylamasıyla Anayasa'da değişiklikler yapmak olduğuna dikkat çekttiler.

'REFERANDUMA İKİ KEZ EVET DEMEK İSTİYORUM'
Anayasa değişikliği paketine koşulsuz evet diyeceğini açıklayan Mehmet Ali Koyuncu adlı esnaf, 80 darbesinde çok büyük sıkıntılara maruz kaldıklarınının altını çizerek;' Yaş itibariyle 45-50 yaşında olan bütün herkes 80 darbesinin meydana getirdiği kaos ortamını çok iyi biliyordur. O darbe ortamında insanlar suçsuz yere fişlendi ve yıllarca cezaevinde yattılar. Birçok arkadaşım cezaevlerinde gördükleri kötü muamele yüzünden hala psikolojik sorunlar yaşıyorlar. Ben o dönemi hatırladıkça referanduma iki kez evet demek istiyorum.'dedi.
Emekli olduğunu belirten ve adını açıklamayan bir esnaf ise referanduma hayır oyunu vereceğini söyleyerek, AKP'yi referandum konusunda samimi bulmadığını ve AKP'nin yapacağı hiçbir şeye onay vermeyeceğini söyledi.
'REFERANDUMLA AKP'Yİ KARIŞTIRMAYALIM'
Mehmet Ali Tekin adlı esnaf ise referandum ile AKP'nin birbiriyle bağlantılı olmadığını vurgulayarak;'Bu Anayasa değişikliği AKP'nin Anayasası değil bu bizim Ülkemizin Anyasası ben onun için kesinlikle evet oyu kullanacağım çünkü bu değişiklik paketi bizim faydamıza olacak. Bazı esnaf arkadaşlar Anayasa değişikliğinin AKP'nin Anayasası olduğunu söylüyorlar. Bu görüş yanlış bir görüştür çünkü AKP İktidarı gitse Anayasa aynı kalacak dolayısıyla Anayasa değişikliğini AKP ile karşılaştırmak yanlış bir görüştür.' şeklinde düşüncelerini dile getirdi.
Ben yapılan bu Anayasa değişikliğini özgürlükleri ve demokrasiyi artıracağını düşündüğüm için evet diyceğim diyen Hasan Hüseyin Asman adlı esnaf, Türk demokrasisi için referandumun inanılmaz bir fırsat olduğunu vurgulayarak Kütahyalıların bu fırsatı olumlu yönde değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti.

'SİYASİLERİN OYNUNA GELMEMEK İÇİN DÜŞÜNÜYORUZ'
Röportaj yaptığımız birçok esnafta kararsız olduğunu, referanduma daha iki hafta kaldığını ve bütün maddeleri incelmeden karar vermeyeceklerini dile getirerek şu açıklamalarda bulundular:
'Biz ne olacağını tam olarak bilmiyoruz. Verilen vaadetlere baktığımızda hemen evet diyesimiz geliyor ancak Türkiye'de bunun örneğini çok yaşadık.Siyasiler önce halka şirin görünmek ve yaptıkları işin doğruluğunu anlatmak için il, il ve ilçe, ilçe gezerek halka doğru veya yanlış çok şey söylüyorlar. Halkı kandırmaya çalışyorlar ve halktan istediklerini aldıkları zaman ise halka hemen sırtını dönüyorlar. Onun için bu Anaysa değişikliğinin de böyle sonuçlanmasından çekiniyoruz.' şeklinde tedirginliklerini dile getirdiler.
12 Eylül Pazar günü yapılacak referanduma Kütahlaylı esnafların büyük çoğunluğu evet oyu kullancağını, küçük bir kısmı AKP'yi sevmedikleri için hayır oyu kullanacağını açıklarken, kçük bir esnaf gurubu ise kararsız olduğunu sandık başında karar verebileceğini ve ona göre evet veya hayır oyu kullanacaklarını dile getirdiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com