Rehabilitasyonda büyük vurgun!

Rehabilitasyonda büyük vurgun!
Bazı rehabilitasyon merkezlerinin vermediği hizmet için devletten milyonlarca lira para aldığı öne sürüldü.

Ayda en fazla 3 seans verilebilen bir hastaya doktor raporuyla 30 seans yazıldığı, tek hasta olması gereken seanslara 5 kişi alındığı iddialar arasında. Seansın saati için devlet 140 TL ödüyor.
 
Bugün gazetesinden Nesrullah Sonay’ın haberine göre, rehabilitasyon merkezleri devleti soyuyor. Çocuk Fizyoterapistleri Derneği Başkanı Feride Bilir, eski sistem devam ettiği için dolandırıcılığın sürdüğünü dile getirdi.
 
Bilir, “Sağlık Bakanlığı’nın ödeme yapması için sağlık raporu gerekmiyor. Sadece bir fizik tedavi uzmanı tarafından hasta için ‘Aylık şu saatte hizmet alabilir’ şeklinde rapor hazırlanıyor. Dünyanın hiçbir yerindeayda3seanstanfazlaverilemezken bir doktor raporuyla hastaya ayda 30 seans yazılıyor. Hiçbir çocuk bu seansların tamamına gidemez. Çoğu merkez, hastanın ailesinden 30 seansın imzasını birden alıyor” dedi.
 
Ödenen ücret yüksek olunca özel hastanelerin de bu sisteme girdiğini aktaran Bilir, birçok hastanın bu şekilde özel hastanelere yönlendirildiğini söyledi. Bilir, rehabilitasyon hizmetlerinin derhal mercek altına alınması gerektiğine işaret ederek, “Bunun için bir komisyon oluşturup tek bakanlığın ödeme yapacağı bir sistem getirilmeli” diye konuştu.
 
Haberde SGK’nın “suistimaller önlenecek” açıklamasına yer verilirken, kısa süre önce SGK Başkanlığı’ndan müsteşarlığa yükselen Fatih Acar’ın açıklamaları düşünüldüğünde bu sözün pek gerçeği yansıtmadığı açıkça görülüyor.
 
Acar, “Özel hastanelerin fatura ettiği masraflar, usulsüzlükler fazla kurcalanmadan ödenecek. Lüks otellerde toplantılar, SGK binalarına tadilat gibi “iyilikler” karşılığında usulsüzlükler görmezden gelinecek” demişti.
 
Tüm bunlar düşünüldüğünde özel hastanelerin devlete karşı yaptığı vurgunların da tüm hızla devam etmesi bekleniyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com