Rehber Öğretmenlere Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi

Rehber Öğretmenlere Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Yılmaz:

İSTANBUL (AA) - Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki iş birliği protokolü çerçevesinde hayata geçirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Eğitim Programı kapsamında, rehber öğretmenlere eğitim verildi. 

Bakırköy Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşen eğitimde, liselerin rehber öğretmenleri, formatör eğitmenler tarafından verilen, madde, tütün, teknoloji ve alkol bağımlılığı ile sağlıklı yaşam konu başlıklarını içeren eğitim programına katıldı. 

Okullar ile ulusal düzeyde bilinç ve farkındalık oluşturulması hedeflenen projeye ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz, eğitimin, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak protokol çerçevesinde başlattıkları TBM Eğitim Programı projesinin aşamalarından olduğunu söyledi. 

Yılmaz, tüm öğrencilerin de bu eğitimleri almasını amaçladıklarını belirterek, "Bu bağlamda İstanbul'da pilot uygulama yapıyoruz. Her ilçeden bir formatör öğretmenimizi, bağımlılıkla ilgili eğitim verecek düzeyde yetiştirdik. Bu öğretmenler de kendi ilçelerine gidip ilçelerindeki rehber öğretmenlere iki günlük bağımlılık eğitimi veriyor. Amacımız okullardaki bütün rehber öğretmenlerin, eğitim verdiği yaş grubundaki öğrencilere yönelik bir bağımlılık eğitiminden geçmesi. Daha sonra onlar da bu bilgileri, öğrencilere rahat bir şekilde aktaracak" diye konuştu. 

Mayısta pilot uygulamanın biteceğini, Ekim ayında tüm Türkiye'de bu uygulamanın yapılacağını anlatan Yılmaz, "Proje kapsamında, 40 formatör eğitim aldı. Onlar İstanbul'da yaklaşık 800 rehber öğretmeni eğitecek. Daha sonra bu rehber öğretmenler de yine İstanbul'da yaklaşık 80 bin lise öğrencisine eğitim verecek. Nihai hedefimiz, önümüzdeki dönemde tüm Türkiye'de 8 milyon öğrenciye ulaşmak" ifadelerini kullandı. 

 

- Piyes: "Sorunların hepsi aile içi muhabbetsizlikten"

 

Proje kapsamında rehber öğretmenlere bağımlılıkla mücadele eğitimi veren Yeşilay gönüllüsü oyuncu Haluk Piyes de Almanya'da yaşadığı sıkıntıları ve deneyimlerini aktardı. 

Aile içinde sevginin yansıtılmasının çocuklar için büyük öneme sahip olduğuna vurgu yapan Piyes, sorunların Almanya ve Türkiye'de benzer olduğunu belirterek, "Sorunların hepsi aile içi muhabbetsizlikten, sevgisizlikten kaynaklanıyor. Semptomları da hemen hemen aynı; ya şiddete başvuruyor ya okumuyor asosyal oluyor ya da uyuşturucu müptelası oluyor" dedi. 

İnsanların sevdiklerine sahip çıkması gerektiğini ifade eden Piyes, şöyle devam etti:

"Seven, sevdiği arkadaşına sigara teklif etmez, içmesine mani olur. Madde kullanmasına mani olur. Bunda hiçbir fayda yok. Sadece ölüm var. Onun için en etkili ve samimi çözüm, hiç başlamamak. Arkadaşını seven kişi zaten başlamaz. Sevdiğine sahip çıkmak isteyen kişi, tam tersini yapar. Bu şekilde, anne, babamızı arkadan vurmuş oluruz. Böyle şeyler yapmak, akıl karı değil." 

Haluk Piyes, Türkiye'de çocuklar için rehabilitasyon merkezi olmadığını söyleyerek, "Toplumun yüzde 50'si 35 yaş altında olduğu için Türkiye'de bağımlılıklar daha ağır vuruyor. Yurt dışında önlem anlamında, çocukları rehabilitasyona almakla ilgili daha çok iş yapılıyor. Bizde rehabilitasyon merkezi yok. Yasal alt yapısı yok. Tasarısı bile yok. Yani çocuk bir çiftliğe gidip 3-4 sene kalacak, eğitilecek, tedavi görecek, topluma tekrar kazandırılacak. Böyle bir kuruluşumuz yok. Yurt dışında her yerde var" şeklinde konuştu. 

İki gün sürecek eğitim programı, yarın sona erecek. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com