"Reklamlara dikkat edin"

"Reklamlara dikkat edin"
Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı, tüketicilerin yanıltıcı reklamlara karşı dikkatli olmalarını istedi.

Nazlı, yaptığı açıklamada, '4077 Sayılı Ticari Reklam ve ilanları, tüketici kanunun 15. maddesine göre;reklam kurulunca belirlenen ilkelere, genel ahlak, kamu düzenine, kişilik haklarına uygun, dürüst ve doğru olmaları esastır. Tüketici yi aldatıcı, yanıltıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve özürlüleri istismar edici reklam ve ilanlar ve örtülü reklam yapılamaz denildiği halde; ne yazık ki bir firma bu kanunu hiçe sayarak halkımızı yanıltmaya çalışmaktadır' dedi.
Ali İhsan Nazlı, şöyle konuştu: 'Bir alış veriş merkezinin yapmış olduğu halkı yanıltıcı reklam olan, 'herşey 1 TL' reklamının kamuyu yanıltıcı bir şekilde olup reklam vermesi ve müşteri çekmek için sanki alınan her şeyin 1. lira gibi gösterildiği, vatandaşların alışveriş yerlerine vardıklarında sadece belirli ürünleri kapsadığını; bu tür yanıltıcı reklamın halkı yanıltmak değil de acaba ne olduğunu soruyoruz? Bu reklamları sanayi ve ticaret il müdürlüğünün uyarısına istinaden kaldırmaması;marketlerinde tarihi geçmiş ürünlere rastlanması da gösteriyor ki ;bu alışveriş marketinin bu cesareti ve gücü nereden aldığı kamu oyuna açıklanması gerekir.Ayrıca Sanayi ve Ticaret il Müdürlüğüne duyarlılığından dolayı Tüketiciler Birliği Kütahya Şubesi olarak teşekkür ediyoruz.'
Yanıltıcı reklamların kendilerine ihbar edilmesini isteyen Nazlı, 'Halkımızı yanıltıcı reklamlarla;alışveriş merkezlerine çekenlere inanmamaları ve sadece bu tür marketlere değil,tüm alışveriş merkezlerinde dikkatli olmaya çağırıyoruz. Derneğimiz bu tür aldatmaca reklamların karşısında olduğunu;son kullanma tarihleri geçen ürünlerin satılmasında hiçbir mazerete ve baskılara boyun eğmediğini;Halkımızın bu tür şikayetlerde derneğimize bildirmesi, tüketicinin bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmamaları açısından gıda denetimlerinin artırılmasını ve Tüketiciler Birliği olarak sonuna kadar bu olayların takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com