“Rektör YÖK'e Gitmek Zorunda”

“Rektör YÖK'e Gitmek Zorunda”
AKP Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Dumlupınar Üniversitesi'nin gelişmesi ve yükselmesi için her zaman ilk adımın Rektör Prof. Dr Güner Önce tarafından atılması gerektiğini vurgulayarak;” Rektör basın yolulya YÖK ile konuşuyor. Halbuki

AKP Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Dumlupınar Üniversitesi'nin gelişmesi ve yükselmesi için her zaman ilk adımın Rektör Prof. Dr Güner Önce tarafından atılması gerektiğini vurgulayarak;” Rektör basın yolulya YÖK ile konuşuyor. Halbuki diğer üniversite rektörleri nasıl YÖK'e gidip şikayet ve dileklerini aktarıyorsa DPÜ'nün'de Rektörü YÖK'e gitmek zorundadır” dedi.
“YENİ PROFESÖR VE DOÇENTLER DPÜ'YE GELECEK”
Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesine dekan atandığını anımsatan Kinay, DPÜ'ye YÖK tarafından yeni profesör ve doçent kadrolarının da verildiğini ve bu konu ile ilgili ihaleye çıkıldığını da vurguladı.
DPÜ'de meydana gelen aksamların rektör ile YÖK arasında meydana gelen kopukluklardan kaynaklandığını savunan Kinay, konuşmasında şunları kaydetti:
“DPÜ Rektörü ile YÖK arasında iletişim kopukluğu olduğu için aksamalar meydana geliyor. Bu aksamların meydana gelmesi ise DPÜ'nün gelişmesine engel oluyor. Bu aksaklıkları gidercek kişi ise DPÜ Rektörüdür. Çünkü üniversitelerin gelişmesi rektörlerin çalışmasına bağlıdır. Rektör direkt YÖK ile konuşmak yerine basın yoluyla YÖK'le konuşmayı tercih ediyor. Rektörün yapmış olduğu bu tavır tabiki çok yanlış bir davranıştır. Türkiye'de ki bütün rektörler gibi direkt YÖK'e gitmesi gerekiyor”
“REKTÖR, DPÜ'NÜN GELİŞMESİ İÇİN ÇABA SARF ETMELİ”
DPÜ'nün bilimsel anlamda da kendisini geliştirmesi gerektiğini ifade eden Kinay, 'DPÜ'deki eksiklikleri kim giderecek? Tabi ki mevcut rektör giderecek. Rektörün doçent ve profesörleri Kütahya'ya getirmek için çaba harcaması gerekiyor' dedi.
DPÜ'nün fiziki güzelliğinin yanı sıra ilmi anlamda da göz kamaştırması gerektiğini dile getiren Kinay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Rektör üniversite ile ilgili sorunları biz milletvekillerinin çözmesini istiyor. Tabi ki biz vekiller üstümüze düşen görevleri yerine getirmeye çalışacağız. DPÜ'nün ihtiyaçlarının giderilmesi için gereken çalışmlarımızı yapıyoruz. Üniversite Kütahyalıların üniversitesi biz Kütahyalılar olarak DPÜ'ye biz sahip çıkmalıyız. 1992 yılında kurulmuş ve gelişmiş ender üniversitelerden biridir. Ziyaretçilerin gözünü fiziki olarak kamştırmaktadır. Fakat bu fiziki görüntünün mükemmelliği kadar ilmi anlamda da gözlerimizin kamaşması gerekiyor. Bilimsel anlamda da kendisini yenilemesi gerekiyor. DPÜ son derce iyi bir üniversite bizim bu ünivrsiteyi geliştirmemiz gerekiyor. Üniveristedeki bütün bu eksiklikleri kim giderecek tabiki rektör gidercek. Rektör YÖK'ten talep edecek. YÖK imkanlar doğrultusunda isteklere cevap vermeye çalışacak. Rektör çok sayıda profesörü ve doçenti Kütahya' ya getirmek için çok yoğun bir çaba harcaması gerekiyor. Bu çabayı rektör yapacak ki diğer kurum ve kuruluşlarda rektörden etkilenip DPÜ'nün kalkınması için çaba sarf etsinler.”
“ÖĞRENCİ GÜNDEMİ YERİNE ÜNİVERSİTE GÜNEDEMİ OLUŞTURULMALI”
Kütahyalıların DPÜ'ye sahip çıkmalarını isteyen Kinay, Kütahya halkının üniversiteye sahip çıkmak yerine üniversitede okuyan öğrencilerin azlığı veya çokluğu ile ilgilendiklerini söyledi. Esnafın ve iş sahiplerinin üniversite öğrencilerine sermaya gözü ile baktığını savunan Kinay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kütahya halkının üniversitesine sahip çıkması gerekiyor. Kütahyalıların 'öğrenci' diye bir gündemi var ama 'üniversite' diye bir gündemi yok. Aslında Kütahyalılar olarak üniversite gündemi diye bir gündemimizin olması gerekiyor. O zaman üniversitemiz gelişir. Ve ilk sıralarda yer almaya başlar.
“DPÜ'YE YER VERDİK
AMA DEĞERLENDİREN
REKTÖR YOK”
Milletvekili Kinay, Kütahya-Eskişehir karayolu üzerindeki eski tekel binasının üniversiteye kazandırıldığını ancak, buranın geliştirilmesi yönünde hiç bir adım atılmadığını kaydetti.
Kinay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Milletvekili olarak DPÜ'nün gelişmesi ve güçlendirilmesi için eski tekel binasını yaklaşık 10 milyon TL değerindeki bir taşınmazı üniversitemize kazandırdık. O bina 'tasarım ve terknoloji merkezi' olsun diye üniversiteye kazandırdık. Ama ne yazık ki, üzülerek söylüyorum; o bina geliştirilemedi. O kadar büyük çabalar göstermemize rağmen orada her hangi bir çaba olmadı ve o bina geliştirilemedi. Burası neden değerlendirilmiyor. Bunu hepimiz merak ediyoruz. Tıp fakültemizin gelişmesi için vekiller olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.' şeklinde çarpıcı açıklamlarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com