Rektöre dava açıldı

Rektöre dava açıldı
HAKKINDAKİ İDDİALAR ÜZERİNE SORUŞTUMA GEÇİREN REKTÖR GÜNER ÖNCE'NİN YARGILANMASI TALEBİNİ YÖK ONAYLADI. BUNA GÖRE REKTÖR VE BAZI YÖNETİCİLER, GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇUNDAN YARGILANACAK. YÖK SORUŞTURMACILARININ, KURULDAN, REKTÖRÜN YÖNETİM GÖREVİNDEN AL

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Güner Önce ile bazı üniversite personeli hakkında dava açıldığı öğrenildi. Rektör Önce ile birlikte Üniversite Hastane Müdürü C.Z, Sağlık Kültür Daire Başkanlığında çalışan C.Ş. ve E.Ö., “görevi kötüye kullanma suçundan” yargılanacaklar. Hakkındaki iddialar üzerine geçtiğimiz günlerde soruşturma geçiren Rektör Önce'nin, “Memurun Muhakemat Kanunu” gereğince YÖK Başkanlığı'nın, yargılanmasına izin verdiği ifade ediliyor.

DAVA DOSYASI KABARIK

Açılan davada Rektör Güner Önce'nin, fiilen girmediği dersler için ücret almak, derslere yerine araştırma görevlisini sokmak, döner sermaye katkı payının usulsüz dağıtılmasına sebep olmak, sigorta paralarını poliçede toplanandan daha düşük göstermek suretiyle öğrencilerden usulsüz olarak para toplamak ve vakıf şirketine aktarmak gibi pek çok konuda yargılanacağı bildiriliyor. Rektör Önce'nin derslerle ilgili yurt içinde görevli olduğu halde, aynı gün aynı saatte derse girmiş gibi ders ücreti aldığının da belgelendiğinin altını çizen kaynaklar, soruşturmadan kısa bir süre önce Rektörün ani bir kararla bütün ders yükünü boşalttığının da dikkat çekici olduğunu ifade ediyorlar. MAKAM ARACI

ÇOCUĞUNU BURSA'YA TAŞIMIŞ

Daha önce gazetemizde ve ulusal basında yer alan makam saltanatı konusunda da soruşturma açıldığını ifade eden kaynaklar “makam aracını ve üniversite personelini şahsi işlerinde kullanmak” iddiasıyla Rektör Önce'nin yargılanacağını ifade ediyor. Kaynaklar, üniversite araç ve personelini kullanarak Rektör Güner Önce'nin Uludağ Üniversitesi'nde okuyan çocuğunu Bursa'ya bıraktırdığı belirtiliyor. Üniversite personelinin ise YÖK soruşturmacılarına verdikleri ifadelerde, iddiları doğruladığı öğrenildi.

GÖREVDEN ALINMASI TALEP EDİLİYOR

YÖK'ten gelen denetçilerin, Rektörün görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle başlattıkları soruşturma bitiminde hakkında ceza davası açılması için sundukları rapor sonrasında YÖK Genel Kurulu'nun izni ile açılan davada Soruşturmacıların YÖK Kurulu'na sundukları raporda, “yönetim görevinden ayırma”, “kınama ve kademe ilerleme cezası verilmesini” talep ettikleri belirtiliyor.

DÜN İDDİALAR DİLE GETİRİLMİŞTİ

Rektör Güner Önce hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili olarak gazetemizle birlikte dün ulusal basında da haberler yer almıştı. Ulusal basın olayı, “Dumlupınar'da Sigorta Vurgunu” başlığıyla verdi. 2006 yılında 25 binin üzerinde öğrenciden toplanan 90'ar TL ferdi kaza grup sigortası paralarının poliçelerde 12'şer TL gösterildiği yönünde iddialar dile getirilmişti. Öğrenci başına 78'er lira olmak üzere toplamda 2 milyon TL'nin Rektörlük talimatıyla vakfa aktarıldığı, ancak paranın kayıt altında olmadığı iddiaları üzerine soruşturma başlatıldığı, yargı sürecinin başlanmasının beklendiği dile getirilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com