Rektörler dün cuntaya eğildi bugün AKP'ye

Rektörler dün cuntaya eğildi bugün AKP'ye
Erdoğan'ı protesto eden öğrencilere yönelik polis şiddetine tepki gösteren ODTÜ yönetimi, üniversitelerin 'ortak' hedefi oldu. Rektörlüklerin açıklamalarına kendi öğretim üyelerinden tepki geldi: Üniversitelerimize katılmıyoruz…

Göktürk-2 uydusunun fırlatılması nedeniyle ODTÜ’de giden Başbakan Erdoğan’ın öğrenciler tarafından protesto edilmesiyle başlayan tartışmalar sürüyor.
 
Erdoğan’ın polis şiddetini kınayarak boykota giden akademisyenleri hedef alan “Böyle üniversite öğretim görevlisi olsa ne olur olmasa ne olur" sözlerinin ardından birçok üniversite harekete geçerek ODTÜ’yü ve öğrencileri hedef alan bildiriler yayınladılar.
 
Birgün gazetesinden Onur Erdem'in haberine göre, Türkiye genelinde 22 üniversite, öğrencileri ve ODTÜ’yü hedef alan ortak bir bildiri yayınlayarak, Başbakan’ın protesto edilmesini kınadıklarını açıkladı. Bildiride “Bu tarihi başarı, ne yazık ki ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışılmıştır. Tören sırasında yaşanan şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyoruz” denildi.
 
YÖK HAREKETE GEÇTİ, BAKAN DESTEKLEDİ
 
ODTÜ’deki olaylara ilişkin devreye giren YÖK yaşananları incelemek üzere Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi. YÖK’ün devreye girmesini olumlu bulan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer "Şiddetin ulusal düzeyde kınanmasını doğru buluyorum. Öğrencilerin yaptığı demokratik bir protesto değildi'' sözleriyle üniversitelerin tepkisine destek verdiğini kaydetti
 
Dinçer “Gönül isterdi ki üniversite yönetimi dirayetini ve inisiyatifini ortaya koyabilsin. Gerekeni yapabilsin. Olaylara engel olabilsin. Soruşturmayı da kendileri başlatabilmeliydi. Ancak yapamadılar. O açıdan YÖK'ün devreye girmesini olumlu buluyorum” diye konuştu.
 
ÜNİVERSİTELERİMİZE KATILMIYORUZ!
 
Üniversite rektörlüklerinin ODTÜ’yü eleştiren bildirilerine kendi akademisyenlerinden tepki geldi. Galatasaray, İstanbul, İstanbul Teknik, Marmara, Mimar Sinan ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim elemanları yayınladıkları ortak açıklamada “gazetelerden öğrendiğimiz bu açıklamaya hiçbir şekilde katılmadığımızı beyan ediyoruz” dediler.
 
“ODTÜ'de yaşanan olaylarda öğrencilerin maruz kaldığı polis şiddetini kınıyoruz. Polis şiddeti karşısında tek vücut olarak tepki gösteren ODTÜ’lü meslektaşlarımızın ve öğrencilerin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” denilen açıklamada şu sözlere yer verildi: Üniversitenin özgürlüğü sadece öğretim elemanlarının araştırma ve ifade özgürlüğünden ibaret değildir. Öğrencilerin düşünce, ifade ve protesto özgürlükleri de üniversite ortamının ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye’de son yıllarda öğrenciler üzerinde artan baskılara sessiz kalan, akademik özgürlüklere yapılan müdahaleler karşısında susan üniversite yönetimlerinin, iktidarı elinde tutanlara hoş görünmek maksadıyla yaptıkları açıklama, akademi tarihine kara bir leke olarak düşmüştür.
 
“TARİH SİZİ VERDİĞİNİZ İMZA İLE HATIRLAMAYACAKTIR”
 
Üniversitelerin bildirilerine Hacettepe Üniversitesi Eğitim-Sen temsilciliğinden de tepki geldi. Rektörlüğün ortak açıklamaya verdiği imzanın geri çekilmesinin talep edildiği açıklamada “Tarih sizi eğer hatırlayacaksa verdiğiniz imza ile değil, çektiğiniz imza ile hatırlayacaktır” sözlerine yer verildi.
 
REKTÖRLERİN İMZALADIĞI METNİ KİM YAZDI?   
 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Yalçın Karayağız’ın öğrencilerin protestosu karşısında, ODTÜ’de ne yaşandığına hakim olmadan kendisine hazır gelen bir metni imzaladığını söylemesi “Bu metni kim yazdı?” sorusunu gündeme getirdi.
 
Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’yü hedef göstermesi üzerine 12 üniversite rektörü ODTÜ’yü kınayan bir açıklama yaptı. Basın “12 üniversite ODTÜ’yü kınadı” şeklinde haber yaparken, çok sayıda akademisyen söz konusu kınama metnini sahiplenmediklerini, metinde yazanların ünivesitenin bütününün değil yönetimlerin fikri olduğunu belirten bir açıklama yayımladı.
 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri, üniversite rektörü Yalçın Karayağız’ın ODTÜ'deki öğrencileri kınayan açıklamasını protesto edince, Karayağız ODTÜ'deki görüntüleri izlemediğini, metnin kendisine hazır geldiğini ve imzaladığını söyledi.

Rektörlere ait olduğu söylenen ve en azından Karayağız gibi bir kısmının içeriğinin doğru mu yanlış mı olduğunu bilmeden imzaladığı metnin Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’ye çıkıştığı konuşmasındaki vurgularla paralelliği dikkat çekici.
 
BOYUN EĞEN DE VAR EĞMEYEN DE
 
ODTÜ yönetimi üzerindeki siyasi ve idari baskılar 12 Eylül cuntasını aratmıyor. Darbenin ardından birçok üniversitede akademisyenler baskılara karşı direnirken başta YÖK kurucuları olmak üzere bir kısım akademisyen ise tıpkı bugünkü gibi iktidarın boyunduruğu altına girerek baskıların yanında yer aldı. 6 Kasım 1981'de çıkarılan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile YÖK kuruldu.] Bundan sonra 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanununun 2301 ve 2766 sayılı kanunla değişik maddelerince özellikle sol görüşlü yüzlerce öğretim görevlisi görevlerinden uzaklaştırıldı.
 
İKTİDARIN REKTÖRLERİ
 
ODTÜ'deki öğrencilerin protestosunu kınayan rektörlerin geçmişi ve rektörlüğe seçiliş biçimleri iktidar ile ilişkilerini gözler önüne seriyor
 
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi: Adem Esen
 
Üniversite rektörü Adem Esen, geçmişte AKP'den Konya Selçuklu Belediye Başkanlığını yaptı. Başkanlığı döneminde belediye, çöken Zümrüt Sitesi’nde 92 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından açılan davada mahkum oldu. Belediye cezayı ödemeyince belediyenin banka hesabı ve gayrimenkullerine haciz konuldu. Esen, faciada ölenlerin arkasından menfaatperestlik yapıldığını ifade ettti. İçişleri Bakanlığı Esen’in hakkında soruşturma izni vermedi.
 
Marmara Üniversitesi: Zafer Gül
 
Rektörlük seçimlerinde birinci olan Necla Pur’un yerine, üçüncü sırada yer alan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Zafer Gül atandı. Pur’un 482 oyuna karşılık Gül’ün 302 oyu bulunuyordu.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi: Mehmet Karaca
 
Rektörlük seçimlerinde 458 oyla birinci olan Muhammed Şahin’in arkasından 317 oyla ikinci olan Mehmet Karaca 6 Temmuz 2012’de rektör olarak atandı. Karaca, rektörlüğe gelir gelmez YÖK’ün yasal bağlayıcılığı olmayan bir tavsiye mektubunu uygulamaya sokarak 50d kadrosunda çalışan asistanları işten çıkarmaya başladı, İTÜ’de büyük protestolara yol açtı.
 
Yıldız Teknik Üniversitesi: İsmail Yüksek
 
Rektörülük seçimlerinde oyların yüzde 81’ini aldıktan sonra rektör olarak atanan İsmail Yüksek 6 Ekim 2012’de Recep Tayyip Erdoğan’a fahri doktora ünvanı verdi ve ''Eğitim ücretini kaldıran değerli Başbakanımıza teşekkürler'' yazan ''T Cetveli'' hediye etti. Yüksek, ODTÜ olaylarına dair açıklamalarına “içtenlikle mi imza attınız?” diye soran bir kişiye twitter üzerinden “emir mi cevap istiyorum vermiyorum ne yaparsın molotof mu atarsın lastik mi yakarsın” diye cevap vermişti.
 
Galatasaray Üniversitesi: Ethem Tolga
 

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Ethem Tolga, Sebahat Tuncel’in katılacağı gerekçesiyle Cinsiyet Eşitliğinin İnşası konferansını iptal etmişti. Tolga’nın döneminde kampüs içinde reklam panoları yerleştirilmesi ve kampüs girişlerine turnikeler koyulması öğrencilerin tepkisi çekmişti.
 
İstanbul Üniversitesi: Yunus Söylet
 
İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet 2008 yılındaki rektörlük seçimlerinde ikinci olmasına rağmen rektör olarak atandı. Recep Tayyip Erdoğan’ın aile doktoru olduğu ifade edilen Söylet, 2009 yılında Erdoğan’a fahri doktora ünvanı vermişti. 2011 yılında İÜ rektörlüğü, Fatih ilçesi sınırlarında yer alan tüm binalarında polisin herkesin üstünü arayabilmesi için mahkemden karar çıkarttığı karara dava açan ve üstlerini aratmayan öğrenciler hakkında soruşturma başlatmıştı. Söylet döneminde Öğrenci Kültür Merkezi kapatıldı, İÜ’de basın açıklaması yaptığı, slogan attığı gerekçesiyle onlarca öğrenciye soruşturma açıldı, sadece 2009 yılında 54 öğrenci 14 yıl 9 ay uzaklaştırma cezası aldı. Söylet twitter üzerinden “Öğrenci hareketlerini örgütlemek ve bunlara çanak tutmak aşağılık bir durum” mesajı yayınlamıştı.
 
Bingöl Üniversitesi: Gıyasettin Baydaş
 
2007 yılında açılan Bingöl Üniversitesi’nin Rektörü Gıyasettin Baydaş’ın oğlu ve kızı başta olmak üzere 5 akrabasının üniversitede akademisyen olması dikkat çekiyor. Bu isimler arasında Buhanettin Baydaş, Abdulvahap Baydaş, Mahmut Baydaş, Zeynep Baydaş Tuzcu ve Fatma Baydaş Caf yer alıyor. Bingöl Üniversitesi Baydaş döneminde Said-i Nursi’nin kitaplarıyla “evrim teorisini çürüten” evrim karşıtı Adem Tatlı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Bilimin Işığında Evrim” konferansı düzenlemesiyle gündeme gelmişti.
 
Hacettepe Üniversitesi: Murat Tuncer
 
2011 yılındaki rektörlük seçimlerinde 657 oyla birinci olan Uğur Erdener’in ardından 501 oyla ikinci olan Murat Tuncer rektörlüğe atanmıştı. Tuncer, Dilovası’ndaki endüstriyel kirliliğin yol açtığı kanser vakalarıyla ilgili araştırma yapan Prof. Onur Hamzaoğlu’nu YÖK’e şikayet etmiş ve hakkında soruşturma açılmasına neden olmuştu. Bir “bilim insanı” olan Tuncer’in “Kızıma cinsel yolla bulaşan ve rahim ağzı kanserine yol açan bir hastalık olan HPV’den korunması için aşı yaptırmam. Aşı yaptırmam, gelecekteki damadıma şimdiden güvenmediğim anlamına gelir” açıklaması, doktorlardan büyük tepki toplamıştı.
 
Abant İzzet Baysal Üniversitesi: Hayri Coşkun
 
2010’da yapılan rektörlük seçimlerinde Atilla Kılıç’ın 171 oyla birinci olmasına rağmen 129 oy alan Hayri Coşkun rektörlüğe atanmıştı. Coşkun’un profesörlüğe yükseltilmesi ile ilgili usulsüzlük tespit edilmiş ve idari soruşturmanın daha sonuçlanmamış olmasına rağmen Abdullah Gül, Coşkun’u rektörlüğe layık görmüştü.
 
Uşak Üniversitesi: Sait Çelik
 
Üniversitede 2011 yılında yapılan seçim sonucunda en çok oyu Prof. Adnan Şişman alırken, Abdullah Gül seçimi 40 oyla ikinci sırada tamamlayan Sait Çelik’i rektör olarak atamıştı. Çelik’in AKP ile yakın ilişkileri olduğu söyleniyor.
 
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi: Arif Yılmaz
 
Rize Üniversitesi adıyla 2011’de rektörlük seçimine giden üniversitede Prof.Dr. Arif Yılmaz 176 oy alarak birinci seçilmiş, ardından üniversitenin adı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirilmişti. Arif Yılmaz Kasım 2012’de Recep Tayyip Erdoğan’a fahri doktora ünvanı vermişti. 

Erdoğan’a fahri doktora veren üniversiteler
 
Fatih Üniversitesi,
Maltepe Üniversitesi,
İstanbul Üniversitesi,
Karadeniz Teknik Üniversitesi,
Piri Reis Üniversitesi,
Harran Üniversitesi
İstanbul Aydın Üniversitesi
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com