Remzi Kartal konuştu; MİT-AKP bildiklerini açıklasın

Remzi Kartal konuştu; MİT-AKP bildiklerini açıklasın
Paris'teki cinayetlerde hedef listesinde adı geçen KONGRA-GEL Eş Başkanı Remzi Kartal MİT raporuyla ilgili konuştu

Ömer Güney'İn MİT elemanlarıyla konuşması olduğu iddia edilen ses kaydını kayıtlarda adı geçen Remzi Kartal değerlendirdi. Kayıtlardaki sesin Ömer Güney'e ait olduğunun kendisiyle daha önce ilişkisi olanlar tarafından kesin olarak doğrulandığını ifade eden Kartal Evrensel Gazetesi'ne yaptığı açıklamalarda AKP ve MİT'in bildiği herşeyi açıklaması gerektiğini söyledi.

Ömer Güney'in mevcut kayıtlarda kendisinden bahsederek 'Derneğe nadir gelip gidiyor ama onun da halledilmesi lazım' gibi konuşmalarla ölüm listesine dahil ettiği Kartal Güney'le hiç tanışmadığını, gördüğünü de hatırlamadığını söylüyor.

İşte Remzi Kartal'ın yapılan röportajdaki sözleri;


Sizin de hedef olarak seçilenler arasında olduğunuzu ortaya koyan, Paris cinayetinin sorumlusu Ömer Güney’e ait olduğu ifade edilen ses kaydı gerçek mi? Bu konuda bir araştırma yaptırdınız mı?
Ses kaydı İnternet’e düştüğü andan itibaren duyanlar yoğun bir araştırmaya girdiler. Özellikle de Fransa üzerinden. Gidip geldiği dernekte onu tanıyanların, daha önce ilişkisi olanların ifadesine göre ses kesinlikle Ömer Güney’e ait.

Bu sesin sızdırıldığı yer konusunda bir tahmininiz var mı?
Takdir edersiniz ki bu konuda bizim bir şey söylememiz mümkün değil. Sesten anlaşılıyor ki bu kaydın yapıldığı zaman henüz Paris cinayeti işlenmemiş. Daha sonra bu ses kaydına bir ek yapılmış. Bu ekte cinayetlerin işlendiği, bir yakını olarak da kendisine verilen belgeleri yine onun isteği üzerine yayımladığı söyleniyor. Dolayısıyla bu mizansen Paris’te mi yapıldı, Ankara’da mı yapıldı, bunu bilmemiz mümkün değil. Ancak iddialar çok net.

Hedef kişiler de çok net olarak ifade edilmiş...
Evet. Ses kaydında hedefler de çok net ifade ediliyor. Bu nedenle bu ses kaydı MİT’in mi, paralel başka güçlerin mi, yoksa cemaat-AKP arasındaki çatışmanın arkasındaki bazı uluslararası güçlerin işi mi, bilemiyoruz. Bütün bunlar söz konusu olabilir. Ama bizim için önemli olan buradaki somut iddialardır. Diyor ki “Beni MİT görevlendirdi”. Bu durumda MİT ve AKP’nin Ömer Güney ile ilgili ellerindeki bütün belgeleri açıklaması gerekiyor. Eğer MİT ve AKP bu işin içinde değil ise, bu ses kaydı onlara yönelik farklı çevrelerin yarattığı bir mizansense, o zaman gerçeği açıklasınlar.

'ÖMER GÜNEY'İ TANIMIYORDUM'

Ömer Güney’in açık bir şekilde dile getirdiği hedef kişilerden birisi de sizsiniz. Paris derneğine gidip geldiğinizi söylüyor. Sizi kendisiyle doğrudan görüştüğünüz zamanlar oldu mu? Kendisini hatırlıyor musunuz?
Ben Ömer Güney’in yüzünü cinayetten sonra basına yansıyan resimlerde gördüm. Daha önce hiç bir yerde gördüğümü hatırlamıyorum, tanımıyorum da. Bulunduğum yerde, her hangi bir toplantıda, gecede, aynı ortamda bulunmuşsa bile kendisini tanımadığım için yüz ifadesi hatırımda yok.

Hedef gösterdiği diğer kişilerin ise kendisini tanıyor olması gerekir?
Onlar hepsi aynı alanda görev yapıyordu. Bu nedenle onlar birbirilerini tanıyordu.

Bir numara olarak hedef seçtiği Nedim Sever, Ömer Güney’i tanıyor muydu?
Evet. O da o süreçte orada. Hewal Soro da, Şiyar da Abram diye isimlendirdiği kişi de o dönem orada görev yapıyordu.

Abram mı Ablam mı konusunda bir belirsizlik var. Sizin görüşünüz nedir?
Ses kaydında Abram diyor. Asıl adı İbrahim olup da yerel düzeyde Abram diye ifade edilen birisi.
Ancak ön yazıyı yazanlar bunu Ablam olarak varsayıp yazmışlar. Konuşmalarda açık bir şekilde Sakine Cansız’ın ismi geçmiyor. Fakat daha sonra cinayet işlendiği için, bu ön yazıları “ilgili yakınıyım” diyen kişi düzenlemiş.


Röportajın tamamı için tıklayınız  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com