Renkli bantlar kafa karıştırıyor

Renkli bantlar kafa karıştırıyor
Son dönemlerde sporcuların vücutlarında sıkça görülen renkli bantların sporcunun performansını artırıp artırmadığı tartışılıyor.
Sporcular arasında her geçen gün daha da popüler olan ''kinesiotaping'' bantları bilim adamlarını ikiye böldü.
 
Son dönemlerde sporcuların vücutlarında sıkça görülen mavi, pembe, ten ve siyah renklerdeki bantların, sporcunun performansını artırıp artırmadığı tartışılıyor.
 
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Defne Kaya, 2012 Londra Olimpiyatları'nda neredeyse her sporcunun bu bantlardan kullanmasının dikkati çektiğini belirterek, ''Aklıma ilk gelen soru 'bu kadar çok sakat sporcu mu var?' oldu. Bu tür popüler uygulamaların biraz zamana ihtiyacı var. Zaman bunların işe yarayıp yaramadığını gösterecek'' dedi.
 
Koruyucu ya da düzeltici bir etkisi yok
 
Bantlamanın, eklem ya da kas yaralandığında destekleme veya koruma amaçlı yapıldığını kaydeden Kaya, '' Eğer desteklemek ve korumak istiyorsak eklemin hareket etmemesi gerekiyor ve bunun için daha sert bir bandajlama tekniği gerekir. Kinesiotaping bunun için yeterli olmaz. Kinesiotaping konusunda şu an gelinen nokta bantların sadece bir algı oluşturduğu yönünde, koruyucu ya da düzeltici bir etkisi yok'' diye konuştu. (EAK)
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com