Replikas ile eskilere yolculuk

Replikas ile eskilere yolculuk
Son albümleri ‘Zerre’den bu yana 4 yıl geçen Replikas, Nisan ayında çıkardıkları albümleri ‘Biz Burada Yok İken’ ile Türk pop/rock tarihinin temellerini atan şarkıları tekrar yorumlarken usta müzisyenlere de bir saygı duruşu gerçekleştiriyor.

"sual eylen bizden evvel gelene kim var imiş biz burada yoğ iken" Nisan ayında çıkardıkları albümlerinin adını Karacaoğlan’ın dizelerinden esinlenerek koyan Replikas; Gökçe Akçelik, Barkın Engin, Orçun Baştürk, Selçuk Artut ve Burak Tamer’den oluşuyor.

Şimdiye dek 5 albüm çıkaran ve film müzikleri de yapan grup, altıncı albümleri ‘Biz Burada Yok İken’ ile köklerine dönerek bir döneme damgasını vurmuş şarkılarla zamanın ruhunu tekrar canlandırırken yeni kuşaklara da bu şarkıları aktarmada önemli bir rol oynuyor.

 
Biz Burada Yok İken’ daha önceden tamamlanmış olmasına rağmen albümün çıkışı Nisan ayını buldu. Bu gecikmenin şarkıların telifleriyle bir ilgisi var mı?
 
Albümü kaydettikten sonra bizden bağımsız bir süreç başlıyor. Prosedürler, izinler, fabrika vs. Ancak kaydettiğimiz şarkıların izinleri önceden onaylanmış olmasına rağmen bir şarkıda pürüz yaşadık. İletişim probleminden ötürü Okay Temiz'in izin konusunda haberi olmadığını sonradan öğrenebildik. Albümün çıkmasında epey bir sarkmaya neden oldu bu durum ne yazık ki. 
 
Albümün adını nasıl koydunuz ve şarkıları seçerken nasıl bir elekten geçirdiniz? Albümde yer almasını isteyip de dahil edemediğiniz şarkılar oldu mu?
 
Albümün ismini Karacaoğlan'ın bir deyişinden yola çıkarak koyduk. Bizim tanık olmadığımız bir döneme ait seslendirdiğimiz şarkılara dair hislerimizi yansıtan bir isim oldu. Aslında bu deyiş Cem Karaca'nın bir 45liğinde de geçmektedir.
 
Albüm çıkalı 2 ay olmasına rağmen henüz bir klip yayınlamadınız. Klip şarkısına karar verdiniz mi ve klibi yakında izleyebilecek miyiz? (Not: Haber yayına girerken ilk kliplerini yayınladılar)

Bu konuda bir miktar geç kaldığımız doğru. Klibimiz geçen hafta bitti. Klip parçası olarak Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm'ü seçtik. Internet sitemizden ve çeşitli medya kanallarından izlemek mümkün. 
 
2008’de çıkardığınız albüm ‘Zerre’den bu yana 4 yıl geçti ve şimdi de seçilmiş Anadolu Pop şarkılarını yorumladığınız bir albüm çıkardınız. Ufukta sadece Replikas şarkılarından oluşan bir albüm görünüyor mu?
 
Çok yakında bir EP kaydetmeyi düşünüyoruz. Parçalar şekillenmeye başladı. Aslında Biz Burada Yok İken projesi gerçeğe dönüşmeden önce o parçaları kaydetme yönünde ilerliyorduk. Albümün yayınlanması ile birlikte bir süre ara vermiş olduk. Sonrasında da her zaman ki gibi albümler yapmaya devam edeceğiz.
 
60’lı ve 70’li yıllarda yapılan Erkin Koray ve Ersen ve Dadaşlar gibi müzisyenlerin şarkılarının geçtiğimiz son 10 yıl içerisinde Batı’da keşfedilmesi ve ilgi görmesini müziğin evrensel boyutunu da göz önünde bulundurduğunuzda nasıl yorumluyorsunuz?
 
Genellikle bu toplumun kültürel değerleri dışarıdan gelen ilgiler tarafından kıymetleniyor. Buraların müziğinin ilgi çekiyor olması elbette artık dil probleminin ortadan kalktığının bir işareti. Dinleyiciler müziğin sadece şarkı sözlerinden ibaret olmadığının farkında olarak analiz eden bir bilinç ile müzik dinlemeye başladılar. 

ntvmsnbc
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com