'Resmen' 86 bin öğretmen halen açıkta

'Resmen' 86 bin öğretmen halen açıkta
Resmi rakamlara göre; 126 bin öğretmen ihtiyacı olmawsına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 40 bin kadrolu öğretmen atamasını 10 Eylül 2012 tarihinde yapacak. Başvurular 3-9 Eylül tarihleri arasında alınacak.
MEB'den yapılan açıklamada, bakanlığı bağlı resmi eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere ''ilk atama'' yoluyla 40 bin kadrolu öğretmen ataması yapılacağı anımsatıldı.
 
Buna ilişkin ''2012-2 Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Kılavuzu''nun http://www.meb.gov.tr adresinden kamuoyuna duyurulacağı belirtilerek, başvuruların 3-9 Eylül tarihleri arasında elektronik ortamda yapılacağı bildirildi. 
 
Atamaların 10 Eylül tarihinde bilgisayar ortamında gerçekleştirileceği, atanan öğretmenlerin 11 Eylül tarihinden itibaren göreve başlayacakları duyuruldu.
 
Açıklamaya göre, adaylar, tebligatı takiben Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce 12-16 Eylül 2012 tarihleri arasında uyum eğitimine alınacak.
 
ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK
 
Açıklamada ayrıca, mezuniyetleri itibarıyla, ''sınıf öğretmenliği'' alanından başka alanlara geçmek isteyenler başta olmak üzere il genelinde ihtiyaç duyulan alanlara alan değişikliği yapılacağı belirtildi.
 
Buna ilişkin ''2012 Yılı Alan Değişikliği Kılavuzu''nun ise http://www.meb.gov.tr adresinde kamuoyuna duyurulacağı bildirildi. Bu başvurular, 10-13 Eylül tarihleri arasında alınacak, atamalar ise 14 Eylül tarihinde yapılacak. Atananlar, yeni görevlerine 17 Eylül tarihinden itibaren başlayacak.
 
ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER
 
Açıklamada, 10 Mart 2012 tarihinde yapılan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerini Seçme Sınavı'nda başarılı olanların atamalarının, önümüzdeki aylarda yapılacak olan eğitim kurumlarının norm güncelleme işlemleri tamamlandıktan sonra gerçekleştirileceği duyuruldu.
 
Buna ilişkin kılavuzun http://www.meb.gov.tr  adresinde kamuoyuna duyurulacağı ifade edildi.
 
Eş durumu atamalarında, eşlerden herhangi birinin ataması norm açığı bulunmaması nedeniyle yapılamamış ise atanan eşin ilişik kesmemiş olması kaydıyla bir dilekçe ile başvurması gerektiği belirtilerek, il milli eğitim müdürlüğünce bakanlığa bildirilmesi durumunda iptal işlemin gerçekleştirileceği açıklandı.
 
Açıklamada, ''Zorunlu yer değiştirmeye tabi olan kamu personelinin öğretmen olan eşlerinin, 2012 yılı yaz dönemi özür durumuna bağlı yer değiştirmeler kapsamında ataması yapılamayanların durumu bakanlığımızca değerlendirilmekte olup, konuya ilişkin çalışmalar kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır'' ifadesine yer verildi.
 
SÖZ VERMİŞLERDİ
Eski Bakanlardan Nimet Çubukçu geçtiğimiz 55 bin atama sözünü vermiş, Hüseyin Çelik onaylamıştı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bu atamaların yapılamaması üzerine "kuru bir özür" dilemişti. Milli Eğitimi Bakanlığı verilerine göre halen 126 bin öğretmen açığı bulunuyor. Eğitim sendikaları ve başkaca kurumlara göre öğretmen açığı bunun çok üstünde. (NSK)
 
Yurt gazetesi
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com