Resmi araçlara emniyet kemeri genelgesi

Resmi araçlara emniyet kemeri genelgesi
Afyonkarahisar'da, emniyet kemeri kullanımının yüzde yedi olarak belirlenmesinin ardından Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, resmi araçlar için emniyet kemeri genelgesi yayınladı.
Afyonkarahisar'da, emniyet kemeri kullanımının yüzde yedi olarak belirlenmesinin ardından Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, resmi araçlar için emniyet kemeri genelgesi yayınladı. 
Afyonkarahisar'da emniyet kemeri kullanımının artırılması için valilik tarafından resmi araçlara yönelik emniyet kemeri genelgesi yayınlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar'ın ana yolların kesiştiği bir noktada bulunduğunu, buna bağlı olarak da Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Afyonkarahisar'ı Güvenli Trafik Projesi'ne dahil ettiğini söyledi. DSÖ tarafından dünyada 10 ülkede bu projenin uygulandığını hatırlatan Vali Balkanlıoğlu, DSÖ'nün bu iş için eleman
görevlendirdiğini ve bütçe ayırdığını ifade ederek şöyle konuştu: "Ben, bir yıldır Afyon'dayım. Güvenli Trafik Projesi sorumluları Afyon'da defalarca toplantı yaptılar ilgili yerlerle, ancak toplanıp toplanıp dağılıyorlar. Afyonkarahisar'da ne trafik sorununda bir çözülme ne de güvenli trafiğin gereklerinden olan hız limitine uyma ve emniyet kemeri takma alışkanlığı maalesef edinilemedi."
Afyonkarahisar'ı sıkıntıya sokan, 'madara' eden olayın ise emniyet kemeri takma oranındaki yüzdelik oranının 7 olması olduğunu anlatan Balkanlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başta kendimiz olmak üzere bütün resmi kurum amirlerine, resmi taşıt şoförlerine muhakkak emniyet kemeri takmaları ve bu araca binen diğer görevlilerin de muhakkak emniyet kemeri takmaları gerektiği konusunda bir valilik genelgesi hazırlayıp tebliğ ettik. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarının araçlarında bundan sonra emniyet kemeri
takılacak. Takmayan olursa trafik ve jandarmaya emir verdim, 'Biz resmi plakayız, resmi görevliyiz' diye mazeret dinlemeden cezayı yapıştıracaklar. 
Emniyet kemeri takılmadı diye şikayet eden olursa bir de soruşturma geçirip ceza alır. Çünkü, valilik genelgesine aykırı davranmak disiplin suçu anlamına gelir. Dolayısıyla başta ben kendim olmak üzere ve bizim korumalar, şoförler emniyet kemeri takacağız. Şayet bizi de yakalarlarsa bize de ceza versinler." 
Emniyet kemerinin insanları hayata bağladığını anlatan Vali Balkanlıoğlu, şunları söyledi: 
"Bir çok televizyon programlarında trafik kazaları nedeniyle yaşanan dramları izliyoruz. 
Ağır trafik kazalarının bir çoğu kişilerin emniyet kemeri takmamasından kaynaklanıyor. Emniyet kemeri takılı olsaydı aramızda olacaklardı. Fakat kaza görülebilir ve önlenebilir." 
Vali Balkanlıoğlu, uygulamanın Afyonkarahisar'da ilk olduğunu sözlerine ekledi. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com