Restoran 45 dakikada 360 derece dönüyor

Restoran 45 dakikada 360 derece dönüyor
Kütahya'da kente hakim tepede bulunan tarihi kale içerisine 37 yıl önce yaptırılan Döner Gazino, 45 dakikada 360 derece dönerek ziyaretçilerine oturdukları yerden kent manzarasını izleme imkanı sağlıyor.

Kütahya'da kente hakim tepede bulunan tarihi kale içerisine 37 yıl önce yaptırılan Döner Gazino, 45 dakikada 360 derece dönerek ziyaretçilerine oturdukları yerden kent manzarasını izleme imkanı sağlıyor.

KÜTAHYA - Kentin batısında yer alan Kütahya Kalesinin tarihi çok eskilere dayanıyor. Aslen Kütahyalı olan dünyaca ünlü seyyah Evliya Çelebi, Seyahatnamesi'nde, kalenin 70 burca sahip olduğundan ve bu burçların çok sık aralıklarla yerleştirildiğinden bahsediyor.
Bazıları zamanla yıpranan burçların tuğla hatları ve dizilerinin birbirine eşit olmamasının, değişik dönemlerde çeşitli ustalar tarafından yenilenmesinden kaynaklandığı sanılıyor.
Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyanoğlu ve Osmanlı'dan izler taşıyan kalenin yapılış tarihi, kitabe bulunmadığından bilinmiyor.
Mimar ve tarihçiler tarafından Diyarbakır Kalesine benzetilen bu yapıda tarihi değere sahip çeşme, mescit ve Döner Gazino ile kır kahvesi bulunuyor.
-ÖRNEĞİ ALMANYA'DA GÖRÜLÜP İNŞA EDİLDİ-

Kale içinde bulunan Döner Gazino, dönemin Belediye Başkanı Abdurrahman Karaa tarafından 1973 yılında yaptırıldı.
Kendi ekseni etrafında 45 dakikada 360 derece tur atan Döner Gazinonun yapılması fikri, 1970'teki Gediz depreminden sonra Karaa ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Kalyon'un, Almanya'daki Türk işçilerine ve Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Hükümetine desteklerinden ötürü teşekkür ziyaretine gittikleri sırada ortaya çıktı.
Almanya'nın bazı kentlerindeki belediye çalışmalarını inceleyen Karaa, bir kentte gördüğü döner gazinonun benzerinden Kütahya'da da inşa edilmesi için çalışma başlattı. Yerli ve yabancı turistlerin kent merkezine çekilmesi için yaptırılan Döner Gazino, mevcut yapısı korunup restoran olarak hizmet veriyor.
Kente gelen yerli ve yabancı turistler, ovayı hakim bir tepeden gören Döner Gazinoya uğrayarak Kütahya'yı izliyor.
Öte yandan, Döner Gazinonun sadece zemininin ekseni etrafında tur atması, ziyaretçilerine ilginç anılar da yaşatıyor.
Gazinonun özelliğini bilmeyen bazı yabancı konuklar, masalarda otururken kenardaki kalorifer peteklerinin üzerine bıraktıkları kişisel eşyalarını bulamayınca telaşa kapılıp görevlilere soruyor. İşin gerçeğini anlayınca gazinonun diğer tarafına gidip eşyalarını alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com