Reuters: Türk Askeri Kuzey Irak'ta!

Reuters: Türk Askeri Kuzey Irak'ta!
Reuters, Iraklı kaynaklara dayanarak, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta 1300 askerinin konuşlu olduğunu öne sürdü.

Uluslararası haber ajansı Reuters ilginç bir iddia ortaya attı. Ajans, Iraklı kaynaklara dayanarak, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta 1300 askerinin konuşlu olduğunu öne sürdü.

Reuters'a göre bu askerler, Duhok Eyaleti 'nde bulunan ve sınıra 40 kilometre uzaklıktaki Bamarne'nin de aralarında bulunduğu bazı kasabalarda konuşlu. Bu 'ileri karakollar' patlamalara karşı dayanıklı duvarlarla çevrili ve içlerinde tanklar, kamyonlar ve zırhlı araçlar bulunuyor. Gözetleyici kulelerinden ise nöbetçiler sürekli olarak çevreyi gözlüyor.
Ajansa konuşan Abdullah Ganju isimli bir yerel yönetim görevlisi, “Bu birliklerin burada bulunup bulunmayacağını kimse bana sormadı. Bu benim evimde misafir olarak kalıp, bir yandan da benden nefret ederek bana saldırmanıza benziyor” dedi.

ZAMAN DA YAZMIŞTI

Cemaate yakınlığıyla bilinen Zaman gazetesi, 19 Ağustos'ta Ankara'daki 'ismini vermeyen kaynaklara' dayanarak, Türkiye'nin bugüne dek Kürt faaliyetlerini gözlemek konusunda zayıf bir istihbarata sahip olduğu Kuzey Irak içlerinde 'operasyonel ileri karakollar' kurduğunu iddia etti. Türkiye'nin son on yıldır Irak içinde yaklaşık 2500 askeri var ve bunların yarısı, Irak hükümetinin onayı olmadan orada bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com