Reuters'a PKK boykotu

Reuters'a PKK boykotu
''Terörist'' yerine ''isyancı'' ifadesini kullanmakta ısrar eden Reuters Haber Ajansı tepki topladı

Reuters Haber Ajansı, Türkiye'de piyasa oyuncularının yakından takip ettiği, zaman zaman da piyasa haberleriyle ilgili olarak yorum yaptığı önemli ajanslardan biri. Ancak İngiliz haber ajansının yıllardan bu yana sürdürdüğü PKK'ya yönelik tavrı, dünkü terör saldırısının piyasa oyuncularından büyük bir tepki görmeye başladı.

Reuters yıllardan bu yana geçtiği haberlerde PKK'lı teröristler için "rebel" yani "isyancı-asi" ifadesini kullanıyor. Dünkü terör saldırısının ardından da ajansın geçtiği tüm haberlerde terörist yerine bu ifade kullanıldı.

ISRARLA İSYANCI DİYOR

İşte bu haberler ve ifadeler üzerine kendi aralarında tepki hareketi geliştiren banka ve piyasa oyuncuları, Reuters Haber Ajansı'na yorum vermemek yönünde bir karar aldı. Büyük bankaların Hazine birimleri başka olmak üzere piyasa oyuncuları, terörist ifadesi kullanılmaya başlanana kadar Reuters ajansından gelen söyleşi ve yorum alma taleplerine olumsuz yanıt vermeyi planlıyor.

Yıllardan bu yana piyasada ilk kez bu kadar büyük bir tepki oluştuğuna dikkat çekilirken, bu tepki hareketine hangi piyasa oyuncularının katılıp katılmayacağı da merakla bekleniyor.

BAŞTA ORGANİZE DEĞİLDİ

Tepki hareketiyle ilgili olarak Gazeteport'a konuşan bir piyasa oyuncusu, "Başlangıçta organize bir hareket değildi. Ancak sonrasında hemen hemen herkesten çok ciddi bir katılım olacağı yönünde haberler geldi. Terörün uluslararası arenada propagandasını yapan bu ifade kullanıldığı sürece Reuters Haber Ajansı'na piyasa yorumu vermeyeceğiz. En azından Türkiye'de terörün yurtdışına anlatımı aşamasında bu kadar da olsa tepki verebileceğimizi umuyoruz" ifadelerini kullandı.(Gazeteport)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com