Reuters'tan büyük skandal!

Reuters'tan büyük skandal!
Haberi duyururken öyle bir gafa imza attı ki, tüm Türkiye ayağa kalkacak!

Milliyet Cadde yazarı Ali Eyüboğlu bugün köşesinde Reuters'ın Van depremini dünyaya duyururken tüm ülkeye ayağa kaldıracak vahim hatasını kaleme aldı.

İŞTE O YAZI:

REUTERS AYIP ETTi

Bir deprem haberinin altına, “Bölgede çok fazla Kürt nüfus bulunmaktadır. Bölgede oturan birçok Ermeni, I. Dünya Savaşı esnasında katliama uğratılmış ve sürülmüştür” şeklinde bilgiler iliştirmenin anlamı ne?

Dünyanın önemli haber ajanslarından Reuters’in Van’da meydana gelen depremle ilgili servis ettiği haberdeki bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek istiyorum. Reuters’in 24 Ekim’de İngilizce servis ettiği haberin Türkçesi şöyle:
“Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki Van’da Pazar günü meydana gelen depremde 260’ın üzerinde kişi  hayatını kaybetti, 1300’ün üzerinde kişi yaralandı. 

Deprem Van şehrini ve yaklaşık 100 km. kuzeyinde bulunan PKK teröristlerine de yataklık  eden Erciş kasabasını vurdu. 19 Ekim’de bir PKK saldırısında  24 Türk askeri Van’ın güneyinde  bulunan Hakkari şehrinde   hayatını kaybetmişti.”
Haberin altında da şu   ‘ek bilgiler’ vardı:
* Van, İran sınırı ve Van  Gölü arasında Türkiye’nin   güneydoğusunda bulunmaktadır. Bölgenin nüfusu 1 milyonun  biraz üzerindedir.   
* Çok fazla Kürt nüfus bulunmaktadır. Bölgede oturan birçok Ermeni, I. Dünya Savaşı esnasında katliama uğratılmış ve sürülmüştür.
* Bölge depremlere açıktır. Kasım 1976’daki büyük depremde   5 bin 291 kişi hayatını kaybederken 50 bin kişi evsiz kalmıştır.
Van’da yaşanan deprem değil de, siyasi bir olay ya da bir isyan olsa Reuters editörlerinin bu tür bilgilerle haberlerini desteklemesi normal.
Ancak Van’da olan öyle bir şey değil ki, bir doğa felaketi.

 

Bir deprem haberinin altına, “Bölgede çok fazla Kürt nüfus  bulunmaktadır. Bölgede oturan  birçok Ermeni, I. Dünya Savaşı  esnasında katliama uğratılmış ve  sürülmüştür” şeklinde bilgiler  iliştirmenin anlamı ne?
Van, eskiden Ermenilerin, bugün ağırlıklı olarak Kürt kökenlilerin değil de, Hz. Adem’den bu yana Türk şehri olsa ne fark eder?
Bölge halkının etnik kökenine vurgu, tarihin tartışmalı sayfalarına gönderme yapmanın manası ne?
Haberi güçlendiren bir ayrıntı  mı bu?
Hayır.

Türk düşmanlığından başka bir şey değil!
Sanki Reuters değil de Erivan Haber Ajansı servis etti bu haberi.
Reuters, Türkiye’den tepki gelince, bu cümleyi çıkartıp, haberi yeniden servise koydu.
Reuters gibi sözüm ona tarafsız haber ajansı bile, ‘Fırsat bu fırsattır’ deyip Türkiye’ye çakıyorsa, işimiz zor be ‘usta’, AB yolunda.

MÜGE ANLI, DUYGU CANBAŞ VE İNSANLARIN TERÖR ÖFKESİ

Van depreminde tepki veren vatandaşlara yönelik, “Herkes haddini bilecek. Yeri geldi mi taş atacaksınız, kuş avlar gibi avlayacaksın sonra yardım isteyeceksin?  O polisler hemen yardımına koştu oradakilerin. O taş atanların eli kırılsın” sözleri nedeniyle büyük tepki var Müge Anlı’ya.

Benzer bir tepki de canlı yayında, “Deprem her ne kadar Van’da da olsa hepimiz üzüldük” dediği için Habertürk spikeri Duygu Canbaş’a var. Anlı ve Canbaş’a karşı tepki oluşması normal.
Çünkü söyledikleri anormal.

 

Ve işin daha da vahimi şu:
İnsanlar arasında Anlı ve Canbaş’a hak veren, hatta onlardan daha sert söylemlerde bulunanların sayısı o kadar çok ki! Sosyal medyaya bir göz atın, acı gerçeği görün.

Düne kadar Türkiye’de toplumsal iklim böyle değildi.
PKK’nın eylemleri, siyasetçilerin söylemleri, bitmek bilmeyen şehit haberleri insanları gere gere bu hale getirdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com