Reyhanlı hakkında bomba iddia!

Reyhanlı hakkında bomba iddia!
Reyhanlı bombacısı MİT takibinde miydi?
MİT, Reyhanlı faili olduğu iddiasıyla tutuklanan Yusuf B.’nin olayın hemen ardından trafik kontrolünde polislerce alıkonulduğunu bildirdi. 
Bu bilginin Yusuf B.’nin yakalanmadığı süreçte paylaşılması, zanlıların olayın olduğu anda MİT’in takibinde olabileceği şüphesini gündeme getirdi.
 
 Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin hayatını kaybettiği bombalı araç saldırıları sonrasında önemli bir bilgiye daha ulaştı. Olayın ardından, MİT ve emniyet arasında istihbarat zaafiyeti bulunduğu iddiaları ve MİT’in eylemcileri daha önceden takip ettiklerini Hatay Emniyeti’ne bildirmesinin ortaya çıkmasının ardından,  olayın planlayıcıları arasında yer aldığı öne sürülen Yusuf B.’nin polis kontrolünden kurtulduğu belirlendi.
 
Gizli-şifreli yazı
 
İlçede yaşanan olayın ardından 14 Mayıs’ta Hatay Valiliği’ne özel bir sayfalık bilgi notu gönderen MİT, eylem sonrasındaki süreç hakkında bilgi verdi. MİT Hatay Bölge Başkanlığı’nca hazırlanan ve gizli-şifreli olarak gönderilen yazıda, iki önemli bilgi paylaşımı yapıldı. Yazıda, hafta sonu gözaltına alındıktan sonra önceki gün mahkemeye çıkarılarak tutuklanan şüphelilerden Yusuf B.’nin olayın hemen ardından, ilçede polisin başlattığı trafik kontrolüne kendi kullandığı aracıyla yakalanarak alıkonulduğu bilgisine yer verildi. Ancak yazıda, bu olayın devamıyla ilgili bir bilgiye yer verilmedi. Bu bilginin, olayın ardından yaşanan ve Yusuf B.’nin henüz yakalanmadığı süreçte paylaşılması, zanlıların olayın olduğu anda MİT’in takibinde olabileceği şüphesini gündeme getirdi.
 
Buluşacakları mekânlar
 
Yazıdaki diğer bilgi ise, halen firarda olan ve Suriye gizli servisi El Muhaberat’la bağlantısı olduğu öne sürülen Nasır E.’nin, “Şeyh Nasır” adıyla tanındığı ve Yusuf B.’nin üstü konumunda yer aldığı oldu. Yazıda, Şeyh Nasır’ın, Yusuf B.’ye sürekli talimatlar verdiği ve zanlıların buluşacakları mekanları “Havuz” ve “litre” olarak tanımladıkları anlatıldı. MİT’in söz konusu yazısı, istihbarat birimlerinin değerlendirmesine alınması amacıyla resmi yazıyla Hatay Valiliği tarafından Ankara’ya gönderildi. (BCK)
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com