Reyhanlı ile ilgili şok iddia!

Reyhanlı ile ilgili şok iddia!
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleşen saldırıların devlet içinden destek almadan yapılamayacağını iddia etti.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, saldırının sürece dönük olmadığını düşünmekle birlikte uyarıyor:
 
 “Bu dış politika neyi doğuruyor? Suriye’deki iç savaşın Türkiye’ye sıçrama ihtimalini. Bu durum, içerideki barış sürecini doğrudan etkileyen bir şey. Saldırı doğrudan sürece dönük değildir ama bu böyle devam ederse doğrudan bir etkiye dönüşür. Bir yandan Türkiye’de iç barışı konuşacaksınız, öbür yandan ülkenin her yerinden bomba, katliam haberleri gelecek. Bu sürecin ruhuna aykırıdır. PKK, ‘Ölümler olmasın’ diye çekiliyor. Böyle bir süreçte bunların olması süreci de zehirler. Saldırıyı yapanlar doğrudan bunu amaçlamasalar bile hedeflerinden biri de budur. Çünkü Türkiye iç barışına kavuşursa güçlenir.”
 
Demirtaş, şunları söylüyor:
 
“‘Özgür Suriye Ordusu yaptı. Esad yaptı, şu yaptı, bu yaptı’. İddia çok, somut bir şey yok. Reyhanlı halkı, ‘Bu bombayı bizi birbirimize düşürmek için attılar. Düşmeyelim’ hissiyatı içinde. Herkeste şu korku var: ‘Reyhanlı’da Sünni vatandaşlar vuruldu, yakın zamanda Alevi vatandaşların olduğu bir yer de vurulacak ki Sünni-Alevi çatışması tetiklensin’. Hükümetin de her yerde iyi tedbir alması lazım. Çünkü Suriye sınırı şu anda facia.”
 
Demirtaş da, saldırının yürütülen dış politikanın faturası olduğu görüşünde:
 
“Suriye’ye müdahaleyi bu kadar hevesle savunmak, Türkiye’nin başına bela açıyor işte. Siz provokasyona zemin hazırlayan bir politika oluşturmuşsanız kusura bakmayın ama herkes gelir yapar onu. Bir tek, ‘Esad zanlıdır’ diye düşünmeyin. Özgür Suriye Ordusu da, uluslararası güçler de, Türkiye’ye ‘dur’ demek isteyenler de yapar. Sizin politikanız savaş üzerine kuruluysa, başkaları o savaşı ülkenize getiriverir. Hem sizi savaşa çekmek isteyenler gelip vurabilir hem de savaşma konusunda hevesinizi kırmak isteyenler.”
 
Demirtaş, hükümeti, bombaları kimin patlattığı konusunda şeffaf olmaya da çağırıyor:

“Daha birkaç saatte bir örgüt ortaya attılar. Zaten birkaç gün, örgüt patlama olmadan tartışıldı, bir hazırlık yapıldı. Patlama Acilciler’e yüklendi. Bu kadar büyük istihbarat zafiyetine yol açacak bir organizasyonun Türkiye içinden destek almadan gerçekleşmesi sıfır ihtimaldir. Şu veya bu şekilde Türkiye’de, ya AKP’ye karşı ya devlete karşı ama devlet içinde, devletin de gücünü kullanan ya da devletin gücünü kullanmaktan imtina eden bir kesim buna zemin sunmuş. İçeriden destek almadan mümkün değildir. İçeriden nasıl destek alıyorlar; taraf tutarsan, Suriye’de taraflardan birine zemin sunacak birileri her zaman çıkar işte. Provokasyona zemin sunmak tam da böyledir. Bombaları kimin patlattığını, devlet içindeki desteğin kimden gittiğini, hükümet ortaya çıkarıp açıklamalı. Devlet içinden destek olmaması mümkün değil. Çünkü Türkiye güçlü bir istihbarat ve güvenlik ülkesidir. Türkiye gibi bir ülkede içeriden bazı devlet görevlilerini ayarlamadan o işi yapamazsın. Bağı kuracaksın, Lazkiye’den çıkaracaksın vs. Bunlar ciddi organizasyonlar. Şu andan itibaren tedbirler alınacak, sınır güvenliği vs. ama içeriye militan, bomba ne sokmuşlarsa şimdiye kadar sokmuşlardır. Bunların çok iyi izlenmesi lazım.” (CTK)
 
Milliyet

Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com