Reyhanlı'nın 1 numaralı faili yakalandı

Reyhanlı'nın 1 numaralı faili yakalandı
Reyhanlı'daki patlamaların 1 numaralı failinin yakalandı...

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili, dün gece saatlerinde olayın asli faillerinden olduğu değerlendirilen M.G.'nin yakalandığını bildirdi.

Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili şu ana kadar gözaltına alınanlardan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı olmadığını belirtti.
 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı İlçesi’ndeki bombalı saldırıya ilişkin gözaltına alınanlar ve yürütülen soruşturma hakkında bilgi vererek, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hatay Valisi Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili, dün gece saatlerinde olayın asli faillerinden olduğu değerlendirilen M.G'nin yakalandığını bildirdi. Bombalı saldırı sonrasında başlatılan soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan 12 kişiden 8 kişinin adli makamlara sevk edildiğini, 4’ünün tutuklandığını kaydetti. Adli makamlara sevk edilenlerinden M.K., İ.D., A. M. ve İ.Ş.’nin Hatay nüfusuna kayıtlı olduğunu ve bunların tutuklanarak cezaevine konulduğunu belirten Lekesiz, “İlimiz nüfsuna kayıtlı 4 kişi ise tuktuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Halen gözaltına bulunun 4 kişi daha vardır. İlimiz nüfusuna kayıtlı olan ve gözaltında bulunan M.G., E.Ö., A.E ve E.A ise bugün adli makamlara çıkarılacaklardır” dedi. Vali Lekesiz, güvenlik ve istihbarat birimlerinin titiz ve yoğun çalışmaları sonucu dün gece saat 23.40 sıralarında olayına asli failleri olarak değerlendirilen M.G'nin yakalandığını bildirdi.
 
KAÇMAYI BAŞARAMADILAR
 
M.G.’nin Hatay nüfusuna kayıtlı olduğunun altını çizen Lekesiz, “Eyleme karışan şahıslardan M.G., D.Ö ve Y.V. bunların asli fail olduğunu değerlendiriyoruz. Eldeki tüm bilgi ve belgeler bunu işaret ediyor. Bu 3 şahsın Suriye’ye geçmek üzere sınır ilçemiz olan Samandağ’a gittikleri ancak denizden ve karadan alınan yoğun güvenlik tedbirleri nedeniyle kaçmayı başaramadıkları ve birkaç gün arazide saklandıkları anlaşılmıştır” diye konuştu. Olayın asli failleri arasında yer aldığı değerlendirilen E.Ö. ve Y.B’nin de Hatay nüfusuna kayıtlı olduklarını belirten Lekesiz, bu şahısların Suriye tarafına geçmediklerini değerlendirdiklerini ifade etti. E.Ö ve Y.B.’nin güvenlik birimleri tarafından yoğun ve kararlı bir şekilde aranmasına devam edildiğini kaydeden Vali Lekesiz, “Bu kişileri bilmeden de olsa saklamanın, korumanın, silahlı terör örgütüne üye olanlara yardım etmek ve yataklık etmek suçunu oluşturacağı unutulmamalıdır. Sevginin, barışın, hoşgörünün merkezi ilimizde yaşayan değerli vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için yerleşim yerleri veya kırsal alanda karşılaştıkları şüpheli şahıslarla ilgi olarak süratle güvenlik birimlerimize bilgi iletmeleri fevkalede önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.
 
YAKALANLAR ARASINDA SURİYE VATANDAŞI YOK
 
Bombaların nereden geldiği ve nerede araçlara yüklendiği konusundaki sorular üzerine Vali Lekesiz, “Bunların hepsiyle ilgili son derece açık net somut bilgilerimiz var. Ancak şu aşamada bunların kamuoyuyla açıkça paylaşılmasının doğru olmadıoğını değerlendiriyoruz. Neyin nereden alındığı, nerede saklandığı, nerede ne yaptıkları son derecek açıktır, kamuoyu bunu bilsin” değerlendirmesinde bulundu. “3 istihbarat elemanının arandığı” yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine Lekesiz, “Olayın asli failleri olarak aradığımız D.Ö. ve Y.B. Ancak olayın tali faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz başka arananlar da var. Onlar da aranıyor” dedi. Böylesi organizasyonları gerçekleştirenlerin tehdit, korku ve sabotaj suretiyle kaos ve kargaşa ortamı oluşturmayı amaçladığını belirten Lekesiz, haktan sakin olmalarını söylentilere ve dedikodulara itibar etmemelerini istedi. Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili şu ana kadar gözaltına alınanlardan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı olmadığını belirtti. (CTK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com