Reytinglerde hile mi var?

Reytinglerde hile mi var?
'İzlenme oranlarında hile' davası 14 sanığın yargılanmasına başlandı.

Reytinglerde (tv izlenme oranları) hile yapıldığı iddiasıyla 14 sanığın 1 yıl ile 14 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, aralarında Selçuk Çobanoğlu ile Ferit Çobanoğlu’nun bulunduğu 11 tutuksuz sanık ve taraf avukatları katıldı. TİAK Genel Müdürü tutuksuz sanık Dursun Güleryüz’ün de aralarında bulunduğu 3 sanık ise duruşmaya katılmadı.

SELÇUK ÇOBANOĞLU “AYLIK GELİRİM 10 BİN TL

Duruşmada tutuksuz sanıkların kimlik tespitleri yapıldı. Tutuksuz sanık Selçuk Çobanoğlu, gıda toptancılığı yaptığını ve aylık gelirinin 10 bin lira olduğunu ifade etti. Sanık Ferit Çobanoğlu ise kafe işletmeciliği yaptığını aylık gelirinin de 4 bin lira olarak belirtti. İddianamenin okunmasının ardından duruşmada söz alan tutuksuz sanık Selçuk Çobanoğlu’nun avukatı Ömer Yeşilyurt, söz konusu dava hakkında verilen bir takipsizlik kararı olduğunu belirterek, “Öncelikle yargılamanın yapılabilmesi için verilen takipsizlik kararının kaldırılması gerekir. Ancak iddia makamı bunu yapmadan dava açmıştır” diye konuştu.

AVUKAT VOLKAN: DAHA ÖNCE BERAAT VERİLDİ

Avukat Fatih Volkan, Kadıköy 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davadan dolayı bir yargılamanın olduğunu ve Kadıköy 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın müştekisinin de TRT olduğunu belirtti. Avukat Volkan, “Kadıköy 4. Asliye Ceza Mahkemesi bunun bir suç olmadığı yönünde karar vermiştir. Oradaki iddialar bugünkü iddialardır. Yargıtay 4. Ceza Dairesi TRT’nin temyiz ettiği karara, nedeni değiştirerek sanıklara atılı suçu işlediklerine ilişkin kesin ve inandırıcı delil olmadığı için beraatlerine karar verilmesi gerektiği yönünde bir karar verdi. Kesin hüküm olan bu konuda taraflar ve işlenildiği iddia edilen suçlar aynı ise bu kararlar bütün mahkemeleri bağlar. Yeni bir delil olmadan bu dava burada görülemez kanaatindeyim” dedi.

TRT AVUKATI: YARGILAMA YAPILMALI

Davanın müştekisi TRT’nin avukatı Hamit Çiftçi ise “Beyanlara katılmanın mümkün değildir. Fiiller aynı olmadığı gibi, yeni deliller mevcuttur. Bu nedenle yargılanmanın yapılması gerekir” diye konuştu.

SAVCI TALEPLERİN REDDİNİ İSTEDİ

Sanık avukatlarının beyanlarına ilişkin duruşmada savcı Mehmet Sevinç, soruşturma aşamasında verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın haksız rekabet suçuna ilişkin olduğunu söyledi. Sevinç, mahkemeye açılan kamu davasına konu suçların ise fesat karıştırma ve dolandırıcılık suçlarına ilişkin olduğunu belirterek, sanık müdafiilerinin bu konudaki taleplerinin reddine karar verilmesini istedi.

KADIKÖY’DEKİ DOSYALAR İSTENDİ

Talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara veren mahkeme, verdiği aranın ardından ara kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair karar ile Kadıköy 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile ilgili dosyanın istenmesine karar vererek duruşmayı erteledi. (BCK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com