RF-4 E uçaklarına milli modernizasyon

RF-4 E uçaklarına milli modernizasyon
1.Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı ana yükleniciliğinde ASELSAN ve MİKES alt yüklenicileriyle birlikte milli imkanlarla ilk savaş uçağı modernizasyonu gerçekleştirildi.

Tamamen Türk mühendis, pilot ve teknisyenlerinin modernize ettiği 2 F-4 uçak, düzenlenen bir törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Donanım ve yazılımı yenilenen uçaklar 2020'li yıllara kadar keşif ve gözetleme görevlerini yürütecek.
Işık Projesi kapsamında toplam 18 RF-4 E uçağı Türk mühendislerince modernize edilecek. Haziran 2010 yılına kadar 18 uçağın modernizasyonu tamamlanarak, birliklere teslim edilecek.
Eskişehir'deki 1.Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda düzenlen törene, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Eskişehir Valisi, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu, MİKES Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Kahramangil ile çok davetli katıldı.
Törende konuşan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Babaoğlu, Türk Hava Kuvvetlerinin kuvvet yapısı çerçevesinde 2020'li yıllara kadar envanterde kalması planlanan 18 adet RF-4 E uçağının daha emniyetli ve etkin görev yapabilmesi amacıyla yapısal yenileme ile kısmi aviyonik modernizasyona tabi tutulması için Işık Projesi'nin başlatıldığını hatırlattı. Orgeneral Babaoğlu, 'Bu projenin milli savunma sanayi kuruluşlarının desteğiyle 1.Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığında yapılması hepimiz için gurur
vesilesidir' dedi.
Orgeneral Babaoğlu, projeyle basit aviyonik sistemlere sahip bu uçakların teknolojik gelişmiş yazılımlı aviyonik sistemlerle donatıldığını vurguladı. Orgeneral Babaoğlu, projenin ufak-tefek aksaklıklara rağmen plan dahilinde yürütülmesinde rolü olanlara teşekkür etti. Orgeneral Babaoğlu, şunları kaydetti:
'Işık Projesinin tamamen milli savunma sanayi kuruluşlarının desteğiyle ve Hava Kuvvetleri imkanlarıyla gerçekleştirilen ilk proje olması nedeniyle ayrı bir önem taşımakta olduğunu ve bu modernizasyon sonrasında keşif uçaklarımızın sahip olduğu yeni kabiliyetlerin Türk Hava Kuvvetlerine verilecek keşif görevlerinin daha etkin ve emniyetli bir şekilde başarılmasına büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum.'

İLK MİLLİ UÇAK MODERNİZASYON PROJESİ
1.Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanı Tümgeneral Semih Birdoğan ise, Işık Projesinin tasarımından seri üretimine kadar komutanlığının sorumluluğunda gerçekleştirilen ilk milli uçak modernizasyonu projesi olduğunu söyledi. Tümgeneral Birdoğan, projeyle, F-4 uçaklarının kullanım ömürlerinin artırılması için gerekli yapısal iyileştirmeler ile elektronik harp sistemleri, telsiz ve seyrüsefer sistemlerinin yenilenmesinin amaçlandığı belirtti. Tümgeneral Birdoğan'in projeye ilişkin verdiği bilgilere göre; 16
kritik bölgede değişim ve güçlendirme çalışmaları yapılarak uçakların gövde ömürleri 2020'li yıllara kadar uzatıldı. Aviyonik modernizasyonu uygulanarak kokpit ve ilave edilen gösterge ve kumanda panelleri yeniden dizayn edildi. Böylelikle, Alman ve Amerikan orijinli uçakların kokpitleri standart hale getirildi.
ASELSAN tarafından sağlanan LN-100 GT seyrüsefer sistemi, CDU-900 kontrol paneli ile VHF-UHF ve HF telsiz sistemleri, MİKES tarafında sağlanan ALQ-178 pasif elektronik harp sistemi uçaklara entegre edildi. Hava Lojistik Komutanlığı da, uçaklarda 1862 kalem malzemeyi değiştirdi.
Eski ve yeni aviyonik sistemlerin entegrasyonu 1.Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığında kurulan entegrasyon laboratuarında sağlandı. Uçakların test uçuşları ise 16 Nisan 2009 tarihinde başarıyla tamamlandı.
Tümgeneral Birdoğan, tamamlanan 2 uçağın birliklerine teslim edileceğini belirtirken, kalan uçakların 4'nün 2009 yılı sonuna, 12'sinin ise Haziran 2010'a kadar modernizasyonu gerçekleştirilerek toplam 18 uçağı birliklerine teslim etmeyi planladıklarını kaydetti. Tümgeneral Birdoğan, projede kendilerine yardımcı olan tüm kurum ve kuruluşlar ile personele teşekkür etti.
Tümgeneral Birdoğan, planlanan projeler hakkında bilgi verdi. F-16 modernizasyonu projesinde, F-16 uçaklarının gelişmiş aviyonik ve silah sistemleri ile modernize edilerek harekat etkinliğinin 2030'lu yıllara kadar korunmasının amaçlandığını, projenin ana yüklenicisinin ise TUSAŞ olduğunu bildirdi. Tümgeneral Birdoğan, ayrıca, T 138 uçaklarının aviyonik ve kokpit tasarımını yeni nesil muharip uçaklara pilot yetiştirecek düzeye getirmek amacıyla başlatılan ARI Projesinin prototip uygulamasının TUSAŞ
tarafından yapılacağını, seri uygulama fazını kapsayan 50 uçağın modernizasyonunun ise 1.Hava İkmal Bakım Merkezi'nde gerçekleştirileceğini vurguladı.

'ANA HEDEFİMİZ TSK'NIN MODERNİZASYON İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASIDIR'
Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar ise, 'Ana hedefimiz, TSK'nin modernizasyon ihtiyaçlarla karşılanmasıdır' dedi. Geçmiş yıllarda bu ihtiyaçların yabancı firmaların ana yükleniciliğinde karşılandığını, bu projede de yabancı ana yüklenici planlandığını belirten Bayar, 'Ama bunu Türk mühendisleri başardılar. Bugün sağlanan bu başarı dışa bağımlılığımızı sona erdirmede önemli bir başarıdır' diye konuştu. Bayar, C 130 ile T 38 uçaklarının da milli imkanlarla modernize edileceği müjdesini verdi.
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Çavdaroğlu da, 18 Ekim 2004 tarihinde başlayan Işık Projesi'nde ilk 2 uçak üzerinde yapılan çalışmaların başarıyla tamamlandığını söyledi. Çavdaroğlu, ASELSAN tarafından yapılan çalışmalar sonucunda RF 4 E uçakları üzerinde takılı olan ve 1960'lı yılların teknolojisine sahip ATALETSEL seyrüsefer sisteminin çıkarılarak yerine GPS gömülü LN-100 ATALETSEL seyrüsefer sisteminin takıldığını ve uçaklarının seyrüsefer sistemlerinin günümüz teknolojine uygun hale
getirildiğini kaydetti.
Çavdaroğlu, uçaklara takılan kontrol gösterge ünitesi ve operasyonel uçuş yazılımı ile uçuş yönetimin her türlü hava koşulunda, yüksek doğrulukta gerçekleşmesinin sağlandığını anlattı.
MİKES Yönetim Kurulu Başkanı Kahramangil ise, Işık Projesi için modern bir elektronik harp sistemini Hava Kuvvetleri'ne kazandırdıklarını söyledi. Kahramangil, projenin, milli imkanlara geliştirilen ilk modernizasyon projesi olduğunu vurguladı.
Konuşmaların ardından, modernizasyonu tamamlanan 2 uçağın teslim belgeleri, uçakların bağlı oldukları üs komutanlarına Orgeneral Babaoğlu tarafından verildi. Tören, plaketlerin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com