Ricciardone görevden alınıyor mu?

Ricciardone görevden alınıyor mu?
ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Ankara’dan Washington’a çekileceği iddia ediliyor.

Amerikan Başkanı Barack Obama halen ikinci dört yılında kimlerle çalışacağını belirleme uğraşısında.
 
Türkiye’yi en çok ilgilendiren değişimin büyükelçi düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.
 
ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Ankara’dan Washington’a çekileceği halen Washington kulislerinde çok sıklıkla konuşuluyor.
 
ABD Dışişlerine yakın bir kaynağın belirttiğine göre Ricciardone, Yakın Doğu işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanlığı yardımcılığı görevine getirilebilir. Daha önce Jeff Feltman’ın bulunduğu bu pozisyonda şimdilik geçici olarak Beth Jones çalışıyor. Bu atama gerçekleşirse Ricciardone, yine Türkiye ile ilgili ama daha üst seviyede bir göreve gelmiş olacak.
 
Yine ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya işlerinden 2011 yılına kadar sorumlu bakan yardımcısı asistanı olan Tina Kaidanow’un ismi ise, Beyaz Saray’da Türkiye ve bölge dosyasına bakan Elizabeth Sherwood-Randal’ın yeri için geçiyor. Randall, Obama’nın ilk döneminde Beyaz Saray’daki görevinden geçtiğimiz haftalarda Kitlesel İmha Silahlarıyla ilgili ve ayrıca ‘’Nükleer Çarı’’ olarak da bilinen Gary Samore’un yerini doldurmak üzere ayrılmıştı.
 
Son iki yıldır ABD Dışişleri Sözcülüğü yapan Victoria Nuland’ın ise, Phil Gordon’un Türkiye’den de sorumlu olduğu Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanlığı yardımcılığı görevine getirileceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Ufak bir problem ise, onun yerine geçeceği açıklanan ve yeni Bakan John Kerry’nin 2004’teki başkanlık kampanyası sözcülüğünü de yapan Jen Psaki’nin halen dış politika konularına hazır olamaması... Dışişleri Bakanlığı kulislerine göre, Psaki halen kendisine verilen ve ‘’cubicle’’ olarak adlandırılan bir köşede dış politika konularına çalışıyor ve derslerine hazır olmadan da Nuland yerini terk edemeyecek gibi... (CTK)
 
Kaynak: Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com