Rıdvan: ''Direkten Döndük!''

Rıdvan: ''Direkten Döndük!''
Önceki gün kalp krizi geçiren Rıdvan Dilmen'den ilk açıklama geldi.

Önceki gün arkadaşlarıyla ayak tenisi oynarken göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen efsanevi futbolcuya stent takılırken, bir daha futbol oynaması da yasaklandı. Dedesi ve babası kalp hastalığından erken yaşta ölen Rıdvan Dilmen, “Direkten döndük” dedi.

Ünlü spor yorumcusu ve eski futbolcu Rıdvan Dilmen, önceki gün adeta ölümden döndü. Arkadaşlarıyla futbol oynarken nefes almakta zorlanan Dilmen, durumunun ciddi olabileceği ihtimali üzerine hemen hastaneye kaldırıldı. Acıbadem Maslak Hastanesi'ne götürülen eski futbolcunun kalp krizi geçirdiği ve kalp damarlarının yüzde 70 oranında tıkalı olduğu anlaşıldı. Anjiyonun ardından balon tedavisiyle damarları açılan ve stent takılan 49 yaşındaki Dilmen yoğun bakıma alındı. Dedesi ve babası da 47 yaşında kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybeden Rıdvan Dilmen'in bu ani rahatsızlığı tüm sevenlerini korkuttu. Dilmen'in yoğun bakım ünitesine alınmasının ardından bileFenerbahçe- Manisaspor maçının ikinci yarısını izlediği ve yakın arkadaşlarına, “Direkten döndük” dediği öğrenildi.

'Durumu iyiye gidiyor'

Dilmen'in doktoru Kardiyolog Doç. Dr. Ahmet Akyol, yaptığı yazılı açıklamada şu bilgileri verdi: “Hastamız Rıdvan Dilmen, göğüs ağrıları nedeniyle hastanemize başvurdu. Yapılan tetkiklerinde, akut alt duvar kalp krizi ön tanısı ile hastanemize yatırıldı. Yapılan koroner anjiyografide kalbinin sağ tarafında tıkanıklık saptandı. Balonla açılan damara stent yerleştirilmesi işlemiyle damardaki tıkanıklık tamamen açılmıştır. Hastamız, koroner yoğun bakım ünitesine alınmıştır. Durumu iyiye gitmektedir.”

'Göğsünde ağrı hissetmiş'

Yakın arkadaşı Güntekin Onay, Dilmen'in yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ayak tenisi oynarken kendini yorgun hissetmiş ve maçı bırakmış.Beşiktaşmaçı için şirkete gelmeyi planlıyordu. Duş yapmaya niyetlenmiş ama bu sırada göğsünde bir ağrı hissettiğini eşine söylemiş. Rıdvan Hoca'nın asistanı tanıdıkları bir doktor arkadaşını çağırmış. Maça gitmek üzere olan doktor gazetelerde yazdığı gibi Beşiktaş formasıyla gelip Rıdvan'ı muayene etmiş. Burada doktor beyi tanımıyorum ama tebrik etmek gerekir. Rıdvan Hoca 'Maç var beni şirkete bırak ya da hemen hastaneye bir uğrayalım ordan da şirkete geçelim' dediyse de dinlememişler.” Rıdvan Dilmen'in pek sağlıklı beslenmediğini dile getiren Onay, “Ayaküstü atıştırarak günü geçirirdi. Sigara da kullanıyordu. Stresin de Rıdvan'ın çok etkisi var. Bacakları ve dizlerinde de sorun var ama halı sahada maç yapıyor ” dedi.

Daha önce doktora gitmiş

Tanju Çolak ise şunları söyledi: “İzmir'deydim. Ziyaret için döndüm ama doktorları yasaklamış. Göremedim. Eşiyle görüştüm ve korkulacak bir şey olmadığını öğrenip rahatladım. Rıdvan daha önce doktora gitmiş damarlarındaki tıkanıklık o zaman da tespit edilmiş ama pek önemsememiş. ”

Hayatını düzenlemesi gerek

Siyami Ersek Kalp Göğüs Hastalıkları Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Osman Bolca: “Kalp damar hastalıkları sporcularda biraz daha farklı nedene bağlı olabilir. Altta yatan kalp hastalıkları riskleri bulunabildiği gibi sporcunun kendisinden kaynaklanan sporcu kalbi atlet kalbi denilen durumda ani kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Ailesinde erken yaşta kalp hastalığı hikayesi bulunanlar, şeker, hipertansiyon hastaları kalp hastalığına karşı risk altındadır. Stres ve yoğun kullanılan sigara da bu riski artırır. Bu tür kalp krizi geçirenler bundan sonraki hayatını düzenlemesi gerekecektir.”

Futbol oynarken kalp krizi geçirip öldü

Alanya'da 43 yaşındaki Abdullah Abaylı, ailesi ve akrabalarıyla birlikte Kızılalan Kent Ormanı'na pikniğe gitti. Burada akrabalarıyla top oynayan Abaylı, bir anda yere yığıldı. Kalp krizi geçiren Abaylı, özel bir otomobile bindirilerek yola çıkarıldı. Bu sırada ihbar üzerine harekete geçen 112 acil servis ambulansı, Kızılalan yakınlarında otomobilde bulunan Abaylı'yı teslim aldı. Ambulansa alınan ve kalp masajı yapılan Abaylı, Alanya Devlet Hastanesi'ne getirildi. Ancak Abaylı, yapılan tüm müdahalelere kurtarılamadı.

VATAN 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com