Rijkaard Futbolu Bilmiyor!

Rijkaard Futbolu Bilmiyor!
Galatasaray'ın eski başkanlarından Faruk Süren, mevcut yönetimi ve teknik direktör Rijkaard'ı topa tuttu...

Galatasaray'ın eski başkanlarından Faruk Süren, Adnan Polat yönetimini eleştirirken, teknik direktör Frank Rijkaard için de, "Rijkaard futbolu iyi bilmiyor. Tamam çok iyi oynamış ama bu iyi teknik direktör olacak demek değildir" ifadelerini kullandı.
Hürriyet gazetesine bazı açıklamalar yapan Süren, sözlerinin başında mevcut yönetimi eleştirerek, "Galatasaraylıların bizim zamanımızda sportif ve atılım açısından kazanmış olduğu ivmeyi kaybettiğini düşünüyorum," dedi.

"Suçlu yönetim"

Yönetimin suçlu olduğunu savunan Süren, "Başka kimsenin suçu olamaz ki... Efendim enflasyon vardı şu vardı, bu vardı diyorlar. Bunların hepsi mazeret. Bugün muhalefetten şikâyet ediyorlar. Bugün muhalefet yok ki. Bizim karşılaştığımız muhalefetle kimse karşılaşmadı. Bizim zamanımızda herkes muhalefetti. Benim uzaklaştırılmamın nedeni başarılı olmamız!. Başarımız bizim camiamızı maalesef rahatsız etti. Bu yüzden de istenmedik," sözlerini kullandı.

Galatasaray'daki yönetim tarzının ideal yönetim tarzı olmadığını ifade eden Süren, "Dolayısıyla bunu daha öncelerde sayın başkana da ifade ettim gerek medya yoluyla gerek kişisel görüşmelerimizde. Olağanüstü Kongre'ye gidip ekibini değiştirmesi lazım içerde uyumsuzluk var. Bunu yapacak tek kişi de başkan. Bunu yapmadıkça başarısız olacak, bu fatura da ona çıkacak," dedi.

"Bir daha başkan olmam"

Süren ayrıca Galatasaray'a bir daha başkan olmayı düşünmediğini de ifade ederek, "Ben görevimin başındayken yapmam gerekeni yaptım. Ama Galatasaray'a olan gönül bağım her zaman devam eder," dedi.

"Fenerbahçe, Galatasaray'ı her alanda geçmedi"

Faruk Süren, eski yöneticilerden Ergun Gürsoy'un Fenerbahçe'nin her anlamda Galatasaray'ı geçtiğine yönelik iddialarının haıtrlatılması üzerineyse şunları söyledi:

"Hayır... Her branşta geçti diye bir şey yok tabii ki de. Bazı branşlarda bizimkilerin yapamadığı sponsor anlaşmalarını iyi yapmışlardır. Kadın voleybol liginde bunun başında Mehmet Ali Aydınlar olmak üzere son derece başarılı performans gösterdiler. Bizimkiler yapamadılar ama bunun sonucunda da geçti diye değerlendiremeyiz. Kurumsal olarakta bakmak lazım Galatasaray ve Fenerbahçe büyük camialar ve kulüpler. Ben kendimi Fenerbahçe tarafından geçilmiş olarak görmüyorum. Çünkü istatistiklere baktığımızda taraftar bakımından, gönül bağı bakımından en geniş kitle Galatasaray'ı tuttuğuna göre geçilme durumumuz yok. Ergun Bey'in yaptığı anlık tespittir."

"Terim istifa ediyordu, engel oldum"

Faruk Süren, dört yıl şampiyon oldukları dönemde teknik direktör Fatih Terim'le bazı problemler yaşadıklarını da ifade derek, "Mesela Ankara'da ilk sezondayız Gençlerbirliği maçından dönüyoruz Fatih Terim fevri şekilde takımdan ayrılmak istiyor. Bu bir problemdi mesela. Onu zar zor ikna ettik tabii. Transfer konusunda veya kişisel bir problemimiz olmadı. Kimin ne yetkisi var herkes bilirdi. Dostluk vardı ama bunun yanında da hiyerarşik düzen de vardı. Ne ben teknik direktör olmaya heveslendim, ne de Fatih başkan olmaya heveslendi," dedi.

"Rijkaard futbolu bilmiyor"

Faruk Süren ayrıca Galatasaray teknik direktörü Frank Rijkaard'ı da ağır biçimde eleştirerek, "Bence (Rijkaard) futbolu falan çok iyi bilmiyor. Tamam çok iyi oynamış ama bu iyi teknik direktör olacak demek değildir. Futbolcu olduğunuz zaman başka düşünüyorsunuz. Bu tür sporcular bence sanatkardır. Nasıl ki resim yaptığınız zaman yeteneğiniz varsa, her spor dalında da sporcular sanatkardır. Geliyorsunuz antrenör oluyorsunuz, yönetici sıfatını alıyorsunuz. Dolayısıyla zekanızı kullanmalısınız. Hagi de yapamadı bunu. Ama anladı alt yapıya gitti orada başarılı oldu. Bu seviyeye geldiğiniz zaman bu futbolcuların hepsi sanatkar. Onlar senin kadar futbol biliyorlar. Futbolcuların aradıkları bir maestro. Rijkaard yöneticiliği iyi yapamıyor. Bu yüzden Barcelona'dan, Milan'dan falan çabuk gönderiyorlar... Rijkaard'dan faydalanılmaz mı?. Tabii ki faydalanılır. Ona yönetim yaptıracaksın. Elano gibi futbolcuyu alıyorsun, ama faydalanamıyorsun. Eğer yapamıyorsan bunun bütün sonucunu Elano'ya yükleyemezsin," dedi.

"Ben olsam Adnan Sezgin'i hemen gönderirdim"

Süren sözlerinin sonunda şu ifadeleri kullandı: "Rijkaard'la diyalog kurulmuyor. Kuran ise Adnan Sezgin. Onun bunu yapması yanlış. Beşeri ilişkiler yok. Adnan Sezgin de yönetici değil zaten. Ben olsam ona bu kadar kredi tanımam.. Hemen gönderirim."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com