Rio karnavalı başladı

Rio karnavalı başladı
Dünyanın en büyük festivallerinden Rio Karnavalı başladı.

Beş gün süren etkinliklerin en renkli görüntülerine bugün yapılacak geçit sahne olacak.

Brezilya denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden birisi futbol, diğeri ise ünlü Rio Karnavalı. Her yıl ülkenin prestij sahibi samba okullarına kayıtlı binlerce dansçının seksi kıyafetlerle geçiş yaptığı ve o dansçıların kıvrak figürlerini izlemek için yüz binlerce turistin kente akın ettiği etkinlikler önceki gün başladı. Rio Belediye Başkanı’nın kentin simgesi olan anahtarı Kral Momo’ya teslim etmesiyle yapılan açılışta, karnaval kültürünün sembolik eğlence tanrısı kral ve eşi sembolik dansıyla kutlamaların başladığını müjdeledi.

Youtube’dan canlı!
Beş gün sürecek karnavalın 700 milyon dolara yakın gelir getirmesi bekleniyor. Etkinliklerin tamamı ise canlı olarak Youtube’dan yayımlanacak. Bu arada Rio Karnavalı’nda çalan şarkılar 24 farklı müzik grubunun etnik ritimlerini barındırıyor. Danslar aylarca süren çalışmaların eseri…

Geçit töreninde kullanılan kostümler ise deyim yerindeyse birer başyapıt. Samba okullarının stilistleri tarafından tasarlanan kıyafetlerin büyük bir kısmı, haftalarca süren emeklerin bugüne yansıması.

Her yıl Sambadrome adı verilen alanda gerçekleştirilen geçit töreni ise eğlencelerin en çok hafızalara kazınan görüntüsü. 90 bin kişi kapasiteli bu alanda, 14 samba okulunun öğrencileri geçit törenine çıkıyor ve her biri yaklaşık bir saat boyunca sahnede kalıyor. Bu süre zarfında dansçıların hiç durmadan kıvrak figürlerle hünerlerini sergilediğini söyleyelim. Bu arada karnavalın en renkli görüntüleri bu akşam düzenlenecek olan geçitte sergilenecek.

300 yıllık tarihi var
Tarihte karnaval kayıtlarına ise ilk olarak 1723’te rastlanıyor. O zamanlar Brezilya’ya göçenler Entrudo isimli bir eğlence getirmişler bu topraklara. Amaç bir meydanda toplanan insanların birbirlerine su ve kireç tozu atarak eğlenmeleriymiş. Daha sonra halk caddelerde davul, tef gibi aletler çalarak eğlenceler düzenlemeye başlamış ve zamanla kostümlerle süslenerek bugüne kadar ulaşmış.(SNK)

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com