Rıza Zarrab ve Bakan Çocuklarına Yüce Divan Yolu...

Rıza Zarrab ve Bakan Çocuklarına Yüce Divan Yolu...
CHP'li Hamzaçebi, yolsuzluk operasyonu sanıklarının bakanlarla birlikte, Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini söyledi.

Meclis yarın 4 eski bakan hakkındaki fezlekeler için olağanüstü toplanıyor... Ancak Meclis Başkanlığı ve hükümet, soruşturma komisyonu kurulana kadar 4 eski bakan hakkındaki fezlekeleri milletvekillerinin incelemesine açmak istemiyor.  

Muhalefet ise bu kararın uygulamayacağı görüşünde. CHP Grup Başkanvekili Akif  Hamzaçebi, Meclis Başkanı ve hükümet üyelerinin 'soruşturmanın gizliliği' konusunu yanlış yorumladığını söyledi. 

"ASIL FAİLLER MECLİS'TE"

"Asıl failler Meclis'tedir. Eğer Meclis'te Soruşturma Komisyon kurulursa ve komiyon da sanıkların Yüce Divan'da yargılanmasına karar verirse, bu kişiler Yüce Divan'da yargılanacak." diyen Hamzaçebi, soruşturmaya ilgili İstanbul'daki diğer kişilerin de Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini vurguladı. 

BÜROKRATA İZİN VAR, MİLLETVEKİLİNE YASAK! 

İlgili kişilerin Yüce Divan'a sevk kararını ancak Meclis'in alabileceğini bu nedenle de milletvekillerinin, soruşturma komisyonu kurma kararı vermek amacıyla dosyaları incelemek zorunluluğunda olduğunun altını çizen Hamzaçebi, Meclis Başkanı'nın 'gizlilikte' ısrar etmesini eleştirdi. Çiçek'in 5 Mart'ta yaptığı bir açıklamayı hatırlatan Hamzaçebi, Çiçek, "Bürokratlara, dosyaların acele incelenmesi için not yazdım diyor. Yani dosyaları bürokratlara inceletiyor, ama milletvekillerinden esirgeme, milletvekillerine  göstermeme niyetinde. Dosyalar, Meclis bürokratlarından gizli değil ama milletvekillerinden gizli." diye konuştu. 

"MECLİS BAŞKANI SUÇ İŞLEDİ"
 

Hamzaçebi, Çiçek'in bu açıklamasının suç olduğunu savundu. "Asıl suçu Meclis Başkanı işlemiştir bu dosyaları inceletmekle. Madem dosyalar gizli, niye inceletiniz. " dedi. 

"Gizlilik, soruşturma komisyonu kurulduktan sonra başlar. " diyen CHP Grup Başkanvekili, "Niye korkuyorsunuz, madem bu paralel yapı operasyonu ,madem paralel yapı tuzak kurdu, hep beraber tuzağın üzerine gidelim." ifadesini kullandı.  

"KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ!"

Dosyaları savcılığı iade etmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyleyen Hamzaçebi, eğer dosyaları inceletmezlerse "Bu parlamento sürekli olarak bu konuyla meşgul alacaktır. " uyarısı yaptı.  

KILIÇDAROĞLU DA GELECEK

CHP, yarınki görüşmelere tam kadro yani 134 milletvekili ile katılacak. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Aydın mitingini iptal ederek, Meclis'e gelecek. MHP'nin de yaklaşık 50 milletvekili ile görüşmelerde olması bekleniyor. BDP ve bağımsızların da desteğiyle, toplantı yeter sayısı olan 184'e ulaşılacağı düşünülüyor. Yarınki görüşmelerin, Meclis Televizyonu'ndan yayınlanıp- yayınlanmayacağı ise merak konusu... (BEE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com