Rize’de HES isyanı

Rize’de HES isyanı
Rize’nin doğal SİT alanı İkizdere Vadisi’ndeki dere resmen kurumak üzere. Çünkü büyük çoğunluğu HES’e aktarılıyor.

Doğal SİT alanı ilan edilen Rize’nin İkizdere Vadisi’nde yapımı tamamlanan hidroelektrik santrallerin sayısı her geçen gün daha da artıyor.
 
32 HES projesinin yapımının planlandığı 78 kilometrelik vadide, bugüne kadar 4 santral faaliyete geçti.
 
Bu santrallerde elektrik üretimine başlanmasıyla regülatör sahalarında tünele alınan dere suyu, yaklaşık 6 ila 8.5 kilometre sonra yeniden dere yatağına bırakıldı.
 
HES’in tünele alıp bıraktığı suyu birkaç kilometre sonra faaliyetteki diğer santral tünele aldı, sonra da dereye bıraktı. Dere suyunun tünele alındığı bölgelerde, yıllık ortalama debisi saniyede 27.6 metreküp olan İkizdere’de, ‘can suyu’ olarak sadece 2.8 metreküp su bırakılması, yöreye can veren dereyi kurumu tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı.
 
İkizdere çevresinde yaşayan yöre sakinleri, dereye bırakılan az miktardaki suyun canlı yaşamı yok edeceğini belirtti.
 
AKP’Lİ BAŞKANDAN TEPKİ
 
AKP’li İkizdere Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu da, 1-2 megavatlık küçük HES projelerinin büyük zarar verdiğini söyleyerek şöyle konuştu:
 
“HES’lerden dereye bırakılan can suyunun yetersiz olduğunu defalarca söyledik. İnşallah hataların önemli bir bölümünden geri dönülür. Böylece vadide yaşam devam eder. İsteğimiz gerçekleşene kadar dile getirmeyi sürdüreceğiz. Umarım başarırız ve çevremizi bir nebze olsun koruruz.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com