Rize'deki Dağcılık Temel Eğitim Kampı

Rizedeki Dağcılık Temel Eğitim Kampı
Kampa katılanlara dağcılık ve ilk yardım temel eğitimleri verildi

RİZE (AA) - Kaçkar Dağcılık Rafting Kayak İhtisas Spor Kulübünce (KDRK) düzenlenen Dağcılık Temel Eğitim Kampı devam ediyor.

İkizdere ilçesinin Rüzgarlı mevkisinde düzenlenen kampa katılan 100 sporcuya dağcılık ve ilk yardım temel eğitimleri verildi. Aralarında Rize Arama Kurtarma Ekibi (RİKE) üyelerinin de bulunduğu sporculara, dağda iple iniş teknikleri, iple yaralı indirme, dağcılıkta kullanılan düğüm teknikleri uygulamalı anlatıldı.

Kampa katılanlara temel ilk yardım eğitimi veren Rize Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, bünyesinde 9 birimi barındıran RİKE'nin, Rize ve ülke genelinde yaşanabilecek her türlü afet ve acil duruma zamanında etkin müdahale edilebilmek için Vali Nurullah Çakır'ın desteğiyle kurulduğunu belirterek, "Tüm konularda eksiklerini tamamlamaya çalışan bir ekibiz. Bizim için ne kadar çok eğitim, o kadar çok tecrübe ve bilgi edinmek demektir. Bu kapsamda Kaçkar Dağcılık Rafting İhtisas Spor Kulübü önderliğinde verilen dağcılık temel eğitimine de katıldık" dedi.

KDRK eğitimcisi Mehmet Emin Ayhan ise RİKE bünyesindeki her kuruluşun kendi uzmanlık alanıyla ilgili eğitim verdiğini ifade ederek, "Bugün dağcılık düğümleri, dağcılıkta iniş, dağdan yaralı indirme teknikleriyle ilgili eğitim için toplandık. Herhangi bir arama kurtarma faaliyetinde ben dağcı olarak yaralıya ulaşabilirim ama doktorun da o yaralıya ulaşması lazım. O yüzden dağcılık tekniklerini onun da ekibimizde yer alan herkesin de bilmesi gerekiyor. En azından bizim söylediğimiz komutlara uygun düğümleri atabilmeli, yaralının yanına benimle inebilmeli" diye konuştu.

Ayhan, RİKE ekibinin yanı sıra kampa katılanların dağcılık tekniklerini öğrendiğini, ihtiyaç halinde öğrendiklerini uygulayabilecek duruma geldiğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com