Roj TV için harekete geçtiler

Roj TV için harekete geçtiler
Danimarka Adalet bakanı Morten Bödskov ve Kültür Bakanı Uffe Elbaek ortak bir açıklama yaparak, Roj TV'nin kapatılması için yasadaki boşluğun giderileceğini söylediler.

Kopenhag Şehir Mahkemesi'nin Roj TV'ye sadece para cezası vererek kapatma kararı almaması üzerine Adalet Bakanı Morten Bödskov ve Kültür Bakanı Uffe Elbaek, yasadaki boşluğun kapatılması için harekete geçtiler. Her iki bakan da, mahkemenin terör propagandası yaptığını tesbit ettiği bir televizyon kuruluşunu kapatamamasının doğru olmadığını belirterek, yasada değişiklik yapılacağını açıkladılar. Adalet Bakanı Morten Bödskov ve Kültür Bakanı Uffe Elbaek, girişimleri ile hem ülkede terör faaliyetlerini engellemeyi hem de Türkiye Danimarka arasında diplomatik krizi önlemeyi düşündüklerini söylediler. Adalet Bakanı Mortön Bödskov ve Kültür Bakanı Uffe Elbaek tarafından yapılan ortak açıklamada ”terorizm hiç bir şekilde haklı gösterilemez. Hükümetimiz nereden gelirse gelsin, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, kime zarar verirse versin, hangi amaçla olursa olsun terörizmin her türlüsüne karşıdır ve kınamaktadır. Danimarka, terörle mücadele konusunda uluslararası arenada aktif rol oynamakta ve müttefikleri ile işbirliği yapmaktadır”dediler.

TÜRKİYE İLE ÇOK DEĞERLİ İLİŞKİMİZ VAR
İki bakan Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini belirterek ”Danimarka'nın Türkiye ile çok uzun süren dostluğu ve terörizmle mücadele konusunda çok değerli bir işbirliği vardır”dediler. Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun Roj TV'nin yayın iznini iptal etmek için yeni bir girişimde bulunacağına işaret edilen ortak açıklamada ayrıca ”bilindiği gibi Kopenhag şehir mahkemesi, Roj TV konusunda bir karar almış ve televizyon kanalının terörü teşvik ettiğinin, terör örgütü PKK tarafından yönetildiğinin kanıtlandığını açıklayarak para cezası vermiştir.

Henüz tarafların karara itiraz hakları süresi vardır. Bu arada Radyo Televizyon Üst Kurulu da mahkeme kararını gerekçe alarak, Roj TV'nin yayın izninin iptali için yeni bir değerlendirme yapılacağını açıklamıştır. Şayet yasada bir boşluk varsa mutlaka kapatılacaktır. Adalet ve Kültür Bakanlıkları olarak biz, mahkamelere, terörü teşvik eden yayın kuruluşlarına müdahale hakkı tanıyan yasayı mutlaka çıkaracağız”denildi. Her iki bakan da hükümetin terörizmle mücadele konusunda çok hassas davrandığını ve terör faaliyetlerine ne olursa olsun izin verilmeyeceğini söylediler. Adalet Bakanı Morten Bödskov, yeni yasa çıkarmanın itiraz hakkı süresinde yetişmeyebileceğini ancak Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun hızlı bir girişimde bulunmasını beklediklerini söyledi.(SYK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com