Roma döneminin ölü gömme gelenekleri ilgi çekiyor

Roma döneminin ölü gömme gelenekleri ilgi çekiyor
Amasya Müzesinde Roma döneminin ölü gömme geleneklerinin sergilendiği bölüm, müze ziyaretçilerinin ilgi gösterdiği alanların başında geliyor

AMASYA (AA) - FATİH MEHMET KÜRKÇÜ - Amasya Müzesinde Roma dönemi ölü gömme geleneklerinin sergilendiği bölüm, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor 

Müzenin birinci katındaki vitrinde sergilenen, 22 ayar altınlarla süslenen kuru kafa, antik dönem ölü gömme geleneklerini bugüne yansıtıyor.

Amasya Müzesi Müdürü Celal Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012 yılında Şamlar Mahallesi'nde gerçekleştirilen kazılarda çıkarılan Roma dönemine ait kuru kafanın, müzelerinde antik dönem ölü gömme geleneklerine göre sergilendiğini söyledi.

 Söz konusu uygulamanın ziyaretçilerin ilgisini uyandırdığını ifade eden Özdemir, "Antik dönemde özellikle soylu kişiler günlük hayatta sevdikleri kıymetli eşyalarla defnediliyordu. Bölgemizdeki kazılardan ele geçen gömü adetleriyle ilgili mezarlardan elde edilen eşyaları, Roma dönemine ait kuru kafa üzerinde sergileyerek o dönemde insanların nasıl defnedildiğini yansıtmaya çalıştık" dedi.

- Kuru kafa, altın varak süslemelerle sergileniyor 

Altın varakla süslü kuru kafanın ağız, göz ve kulaklarının yanı sıra başının üstünde bir de tacı bulunduğunu anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

"Antik dönemde bir gelenek var, özellikle bölgemizde görülen Pagan dininde. Ölen bir kişinin ağzına son kez ismi söyleniyor ve ağzı altın bantla kapatılıyor. Yine antik dönemde ölen kişinin dişlerinin arasına zengin ise altın, orta halliyse gümüş, fakir ise bronz para konularak gömülmesi geleneği, müzemizin en ilgi çeken bölümünü oluşturuyor. Burada da biz küpeleriyle, kolyesiyle ve varak süslemeleriyle antik Pagan inancında bölgemizdeki ölü gömme geleneklerini temsil etmesi amacıyla kuru kafayı teşhir ediyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com