Roma'da G7 Enerji Bakanları Zirvesi

Romada G7 Enerji Bakanları Zirvesi
Zirveden Ukrayna’ya destek ve 4 maddelik acil eylem planı çıktı

ROMA (AA) - İtalya’nın ev sahipliğinde Roma’da düzenlenen G7 Enerji Bakanları toplantısında, Ukrayna’ya destek yinelenirken, 4 maddelik acil eylem planı açıklandı.

Roma’daki Majestic Hotel’de dün bakanların ikili görüşmeleriyle başlayan zirve bugünkü yuvarlak masa toplantısı ve ortak sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi.  

Endüstrileşmiş 7 ülkenin enerji bakanlarını İtalya’nın başkentinde bir araya getiren zirvenin ana temasında son dönemde tırmanan Ukrayna krizi, enerji arz güvenliği ve kaynakların çeşitlendirilmesi konuları yer aldı.

Zirvenin ardından açıklama yapan İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Federica Guidi, Ukrayna’daki mevcut durumdan başlayarak ileri gittiklerini belirterek, “Orta ve uzun vadede daha güvenli ve etkin enerji politikası için stratejiler almamız gerekiyor” dedi.

Rekabetçi, şeffaf ve esnek enerji piyasasının geliştirilmesinden, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine, temiz-yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvikine ve büyük enerji kesintilerine karşı ithalatçı ülkelere acil yanıt verecek sistemin geliştirilmesi gibi kararlar aldıklarını aktaran Bakan Guidi, zirvede mutabık kalınan 4 maddelik acil eylem planını da açıkladı.

Guidi, G7 ülkeleri olarak Avrupa Komisyonu’nun bölgesel düzeyde 2014-2015 kışı için acil enerji planını geliştirme çabalarını tamamlamak için çalışacaklarını, G7 ülkeleri ve diğer davet edilen ülkelerin uzmanlarıyla enerji güvenliği açığını değerlendirmek üzere değişimde bulunacaklarını kaydetti.

Guidi, Avrupa Komisyonu ile yakın ilişki içinde olan Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) gaz güvenliği konusunda G7’ye bireysel ve kolektif eylemlere yönelik bir rapor sunmasını isteyeceklerini söyledi.

Bakan Guidi, acil eylem planının son maddesinde de yine IEA, Yenilenebilir Enerji Ajansı, uluslararası mali kurumlar ile birlikte özel sektörden yararlanarak, yenilebilir enerjiler geliştirmek isteyen Ukrayna ve diğer Avrupa ülkeleriyle enerji alışverişini kolaylaştıracak, yerli hidrokarbon kaynaklarını geliştirecek ve enerji etkinliğini arttıracak teknik yardım sağlama hususunda çalışılacağını açıkladı.

 

-Ukrayna krizi

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İtalyan bakan Federica Guidi, “Enerji güvenliği tek bir devletin bünyesinde olamaz. Gelecek yıllarda, bugün içinden geçtiğimiz durumun tekrar etmemesi için ortak stratejiler geliştirmeliyiz” dedi.

Ukrayna’nın enerji konusunda zorda kalması durumunda atacakları adımın ne olacağı sorusuna da Guidi, “Biz, Ukrayna’nın bütünlüğü, Rusya tarafından bir kısmı ihlal edilen egemenliği ve enerji güvenliği için etkileri üzerine endişe duyuyoruz. G7 ülkeleri olarak biz, Ukrayna gibi kritik durumdaki ülkelere desteğimizi yineliyoruz” yanıtını verdi.

Ukrayna’daki krizle ilgili görüşmelerin sürdüğüne işaret eden bakan Guidi, “Umuyoruzki, görüşmeler devam eder ve çeşitli çıkarların buluştuğu bir sonuca ulaşır” dedi.

Guidi, düşük karbon ekonomisine geçiş ve yüksek düzeyde enerji üretimi için teknolojinin desteklenmesi olmak üzere iki prensibin, G7 zirvesinin sonuç bildirgesinde yer aldığını söyledi.

 

-Greenpeace'ten eylem

Basın toplantısında bir soru üzerine söz alan ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz de Ukrayna’daki krize bağlı olarak alternatif enerji kaynakları bakımından Trans Anadolu ve Trans Adriyatik boru hatlarının çok önemli olduğunu belirtti.

Moniz, Ukrayna’daki krizin diplomatik olarak çözülmesi umudunda olduklarını ve Roma’daki iki günlük toplantıda Ukrayna’nın enerji güvenliği sorununa odaklandıklarını kaydetti.

Öte yandan, Roma’daki G7 Zirvesi nedeniyle çevre örgütü Greenpeace de kentin işlek meydanı Popolo’ya bakan Pincio terasına G7 ülkelerinin temiz ve yenilenebilir enerjiye yönelmesi çağrısı yapan dev bir pankart açtı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com