Roman okuyan daha çok empati kuruyor

Roman okuyan daha çok empati kuruyor
Roman okuyan kişiler roman okumayan kişilere oranla daha fazla empati kuruyor.

ABD’de basınında ilgiyle karşılanan çalışmanın mimarı Prof. Matthijs Bal, “Okuduğum roman sayısının artmasıyla beraber çevremdeki insanları daha iyi anlamaya başlamıştım. Bu tecrübem araştırmamın çıkış noktasını oluşturdu” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, roman okuyan kişilerin roman okumayan kişilere oranla daha fazla empati kurduğunu ortaya çıkardı. ABD’de basınında ilgiyle karşılanan çalışmanın mimarı Prof. Matthijs Bal, “Okuduğum roman sayısının artmasıyla beraber çevremdeki insanları daha iyi anlamaya başlamıştım. Bu tecrübem araştırmamın çıkış noktasını oluşturdu” dedi.

Okumanın empati kurabilme yeteneği üzerindeki etkisini araştıran Vrije Üniversitesi profesörlerinden Matthijs Bal, öğrencilerinin katılımıyla iki farklı çalışma gerçekleştirdi.

Birinci çalışmada, 36 öğrencisine Japonya’daki nükleer felaketler ve Libya’daki isyancılar hakkında çıkan gazete haberlerini okutan profesörün ikinci çalışmasında, 50 öğrenci Jose Saramago’nun “Körlük” adlı romanını, 47 öğrenci ise Hollanda’nın Kurtuluş Günü ile Yunanistan’daki isyancılar hakkında makaleler okudu. İki basamaklı gerçekleşen bu çalışma sonucunda Bal, öğrencilerin gerçek kaynaklar yerine hayal ürünü olan romanlara daha çok ilgi gösterdiğini ve okurların hayal ürünü karakterlerle kendileri arasında bir bağ kurarak gerçek olaylardan uzaklaşmayı tercih ettiğini gözlemledi.

“Roman okurken, kendimizi kaybettiğimiz an tamamen başka bir dünyaya geçiş yapıyoruz. Romandaki karakterin hissettiklerini kolayca hissedebiliyor ve sanki onun düşünceleri bizim düşüncelerimiz gibi davranabiliyoruz. Bu sayede, gerçek hayatta karşımıza çıkan kişilerin farklı fikirlerini ve sorunlarını daha iyi algılayabiliyoruz” diye konuşan Vrije Üniversitesi profesörlerinden Matthijs Bal, kurgusal olmayan gerçek olaylara okuyucuların aynı empatiyle yaklaşmadıklarının altını çizerek, Libyada’ki isyancılar hakkındaki yazılan bir yazının okuyucuya suçluluk ve yardım etme zorunluluğu hissini aşıladığını ifade etti. Bal, okurların kendilerini çaresiz hissetmekten ve gerçek olaylar karşısında empati kurmaktan kaçındığını vurguladı.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com