Roman'dan Yalan Dünya açıklaması

Roman'dan Yalan Dünya açıklaması
Roman'ın patronu Turgut Toplusoy, Yalan Dünya sponsorluğundan neden çekildiklerini açıkladı!

Yalan Dünya'nın Gülistan'ı giydi diye severek aldığı elbiseyi geri veren müşterinin hassasiyeti(!) sizi de şaşırttıysa eğer, dizisponsorları.com adlı siteyi bir ziyaret edin. Ben bir dizi oyuncusunun giydiği, taktığı, kullandığı ürüne yüklenen anlamın bu denli büyük olduğunu doğrusu bilmiyormuşum. Sitede sorulan sorular aynen şöyle mesela, “Emir'in 17'nci bölümde taktığı gözlüğün markası nedir? Gülse'nin hemen her bölümde giydiği siyah postalların sponsoru kim? Açılay'ın giydiği siyah-beyaz çizgili kazağın markasını öğrenebilir miyim? Açılay'ın giydiği mavi gömlegin içindeki beyaz bluzun ve daha sonradan kotunun üzerine giydigi lacivert kazağın markası nedir biliyor musunuz? Yani gömleğin içindeki beyaz bluza kadar dikkat eden bir kitle var. Bırakın turuncu elbiseyi, çiçekli nevresimi, payetli yatak örtüsünü. Bir de bu sorulara tek tek cevap veren bir ekip var... Siz siteye giriyorsunuz, diziyi, karakteri seçip başlıyorsunuz sormaya. Onlar da tek tek cevaplıyorlar. Bunları görünce, düğünde giydiği turuncu elbiseyi geri götüren Meliha Hanım'ın tavrı da şaşırtıcı olmaktan çıkıveriyor.

MARKAYLA ÖRTÜŞMELİ

Dün olayla ilgili haber HT Ekonomi'de yayınlandıktan sonra Roman'ın patronu Turgut Toplusoy'un başı biraz ağrımış. Dizinin yayınlandığı kanaldan Turgut Bey'in şirkette görev yapan oğlu aranmış, sitem edilmiş. Toplusoy ile daha sonra konuştuk. “Sözleşmeye uymayan taraf, bütün bunlara aldırmadan bir de bana sitem ediyor” dedi. Ve önceki gün söylemeyi unuttuğu bir detayı daha anlatıverdi. Şirketler dizilerle sponsorluk anlaşması yaparken bazen dizinin tamamına, bazen de sadece belli bir oyuncuya ürün vermeyi seçiyormuş. Bu olayda da Roman, turuncu şifon elbiseyi Gülse Birsel'in giyeceği konusunda sözleşmeye madde koymuş. Toplusoy, “Firmamızın isminin sponsorlar listesinin ilk 6'daki sıralamasında yer alması da sözleşmedeydi. Ama buna da uyulmadı” diyor. Roman Yalan Dünya'nın onlarca sponsorundan sadece biri. Dün diğer sponsorlardan Koton ile de görüştüm. Koton'un Pazarlama departmanında Ayça Sular Öz, “Giysi sponsorluklarında ürünü giyecek karakterin markayla örtüşmesine dikkat edilir. Bunu tüm markalar yapar. Ama biz Yalan Dünya'daki karakterler için herhangi bir sınırlama getirmedik, çünkü onların tamamı bizim markamıza uyuyor” dedi.

‘MARKAMIZI KORUMAMIZ GEREK’

Turgut Toplusoy, bir diziye sponsor olurken, markayı korumak için ürünü kimin giyeceğine dair bir kısıtlama getirmenin tüm sponsorlar için yaygın bir uygulama olduğunu söylüyor. “Biz de Gülse Birsel'in giymesi konusunda anlaşmıştık, ama anlaşmaya uyulmadı” diyor. Aynı dizinin sponsorlarından İpekyol’un patronu Yalçın Ayaydın da “Ürünü kimin giydiği tabii ki önemli” diyor.

KARAKTERE ÖZEL ANLAŞMA VAR

Bazı markalar bir dizinin tamamına sponsor olurken bazıları ürünü kimin giyeceğini de söylüyor. (NSK)

Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com