Romanya Büyükelçi'sinden Büyükerşen'e ziyaret

Romanya Büyükelçi'sinden Büyükerşen'e ziyaret
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Eskişehir’e gelen Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Radu Onofrei, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.

Eskişehir’in çok güzel bir şehir olduğunu ve Büyükerşen ile tanışmaktan onur duyduğunu belirten büyükelçi, Eskişehir’de yapılan başarılı hizmetleri takip ettiğini söyledi. Romanya’dan Eskişehir’e göç eden önemli bir nüfus olduğunu hatırlatan Onofrei, Bükreş başta olmak üzere Romanya’daki şehirlerle Eskişehir arasında sağlam münasebetler kurmak istediklerini ifade ederek, “Eskişehir’in sanayi, kültür, eğitim, havacılık gibi konuların yanında tarihi ve turistik açıdan da önemli bir merkez olduğunu biliyorum. Tüm alanlarda yapılacak iş birlikleri iki ülke için çok faydalı olacaktır. Eskişehir ile Romanya’daki şehirler benzer özelliklere sahip. Hem Romanya’da yaşan önemli bir Türk nüfusu var, hem de Türkiye’de, özellikle de Eskişehir’e tarih boyunca Romanya’dan göç etmiş çok sayıda insan var. Bu durumda, başta Bükreş olmak üzere Romanya’daki şehirler ile Eskişehir arasında kurulacak ilişkiler bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise, Büyükelçi Radu Onofrei’e, Eskişehir konusunda bilgi verdi. Eskişehir’deki gençlik potansiyeline ve kültürel faaliyetlere dikkat çeken Başkan Büyükerşen, “Asya ve Avrupa’da birçok şehirle kardeş şehir protokolleri imzaladık. Romanya ile de çeşitli konularda iş birlikleri yapmaktan mutluluk duyarız” dedi. (VİK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com