Romanya'dan "Schengen isyanı"

Romanyadan Schengen isyanı
Romanya Cumhurbaşkanı Basescu, ülkesinin Schengen Alanı’na girişini bloke eden bazı AB üyelerine tepki göstererek “Sonsuza kadar böyle devam edemeyiz” dedi

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya gelen Romanya Cumhurbaşkanı Trairan Basescu, ülkesinin AB içi kontrolsüz dolaşıma olanak veren Schengen Alanı’na girmesini bloke eden bazı birlik ülkelerine tepki göstererek, “Sonsuza kadar böyle devam edemeyiz” dedi.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, “işbirliği ve tahkik mekanizmasının siyasi oyun aracı haline dönüştüğünden ve olması gerektiği gibi kullanılmadığından” yakınan Basescu, “Derin hayal kırıklığı yaşıyoruz. Romanya, Schengen kriterleri kapsamında değerlendirilen bir ülke. Sonuçlarımız gayet iyi ve Schengen Alanı’nda yer alabiliriz. Buna rağmen işbirliği ve tahkik raporu bir üye ülkeye karşı kullanıldı. Bu kabul edilmesi çok zor bir durum” dedi.

AB’ye entegrasyon sürecini devam ettirmek istediklerini belirten Basescu, “Bazı üye ülkelerin sürekli olarak, özellikle de kurumlarımız işlerken, bu raporu kullanarak entegrasyon sürecimizi bloke etmesini kabul edemeyiz” diye konuştu.

Barroso da Romanya’nın Schengen Alanı’na katılımına karar verecek olanın üye ülkeler olduğunu belirterek, “AB Komisyonu üzerine düşeni şeffaf şekilde yaptı. Teknik açıdan Romanya tüm kriterleri karşılıyor” dedi.

Romanya’nın durumunu defalarca kontrol ettiklerini kaydeden Barroso, üye ülkelerin olumlu karar almaları halinde, bu ülkenin Schengen sınırlarını koruma konusunda güvenilir bir ortak olduğuna inandıklarını ifade etti.

Görüşlerini, şüpheleri olan hükümetlere de ilettiğini söyleyen Barroso, “Bu hedef Romanya için çok önemli. Romanya üzerine düşeni yaptığından bu olanağın kendilerine sunulması adil olacaktır” diye konuştu.

Romanya'nın Schengen Alanı'na girmesi konusunda özellikle Almanya ve Hollanda'nın çekinceleri bulunuyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com