Roma'ya Otobüs Kalkıyor

Roma'ya Otobüs Kalkıyor
Karsan, ABD'nin New York kenti için model üretip, büyük beğeni kazandığı taksi projesinden sonra otobüs üretiminde de hedef büyüttü.

Ticari araçlarda farklı ürünler geliştirip Türkiye ve ihraç pazarlarına sunmayı amaçlayan Karsan, İtalya'nın önde gelen otobüs üreticilerinden BredaMenarinibus ile Eylül 2010'da imzaladığı stratejik ortaklık çerçevesinde otobüs üretim tesisini törenle hizmete açtı. Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Murat Selek, Karsan'ın Bursa-Akçalar'daki fabrikasında düzenlenen törende, Karsan'ın bir süredir atılım içinde olduğunu, ''ulaştırmada sınırsız çözümler'' vizyonu belirlediklerini söyleyerek, Karsan olarak, toplu taşımacılık başta olmak üzere, ulaştırma alanında hemen hemen her segmentte var olma kararı aldıklarını söyledi. Selek, " En küçük ulaştırma aracı olan taksiden başlayarak, en büyük ulaştırma aracı olan körüklü otobüse kadar bütün ürün segmentlerinde sınırsız çözümler ortaya koyma niyetindeyiz ve bu yönde çalışmalar içindeyiz'' diye konuştu.

İLK SİPARİŞ ROMA'YA 75 OTOBÜS
Bu çalışmalar kapsamında, İtalya'nın en iddialı otobüs üreticilerinden biri olan BredaMenarinibus ile geçen senenin son çeyreğinde imzaladıkları anlaşma kapsamında, otobüs konusunda çalışma başlattıklarını bildiren selek, " Bir taraftan fabrikamızı otobüs üretimine uygun hale getirmek üzere çalışmaları yürütürken, diğer taraftan da ürün konusunda çalışmalarımızı gerçekleştirdik ve 'BredaMenarinibus' marka otobüslerin imalatına bu yıl başından itibaren başladık. İlk aldığımız sipariş Roma Belediyesi için 75 adetlik otobüs siparişidir. Bu siparişin üretimine başlamış bulunuyoruz, sevkıyatına da Ocak ayından itibaren kısmen başladık, bugün de devam ediyoruz" dedi.

25 MİLYON AVRO YATIRIM
Otobüs fabrikasının 10 bin metrekareye varan bir alanda faaliyet gösterdiğini ifade eden Selekotobüs yatırımının 3 yılda 25 milyon Avro'yu bulacağını sözlerine ekleyerek, "Bunun arkasından elbette ki devamı gelecek. Hem Avrupa pazarları için hem de Türkiye pazarı için uygun versiyonları, bir yandan da çalışmaları sürdürerek geliştirmeye bakıyoruz. Aynı zamanda da yerlileştirme konusuna büyük ağırlık verdik. Çok kısa zaman içinde yerlilik oranımızı yüzde 40'ın üzerine çıkarmayı hedefledik, şu anda yüzde 25 civarındadır. BredaMenarinibus ile hem ticari alanda hem endüstriyel alanda yoğun bir işbirliği içindeyiz. Bu işbirliğinin sonuçlarını da önümüzdeki dönemin projeksiyonlarına koyduk. Adetlerimizi hızla artırmak üzere planlarımızı yaptık" dedi. Karsan CEO'su Murat Selek, bu yıl için 300-400 adetlik üretim planları bulunduğunu belirterek, ''Ama daha sonraki yıllarda bunun yükselmesini öngörüyoruz. İç pazara dönük ürünlerimizi biraz geliştirme aşamasındayız, çünkü alıcılarımızla da temas halinde ve yoğun işbirliği içindeyiz'' diye konuştu

PROJE İKİ ŞİRKETİ DE İLERİYE TAŞIYACAKTIR
BredaMenarinibus CEO'su Roberto Ceraudo da BredaMenarinibus'un güçlü tecrübesine eşdeğer deneyimiyle Karsan'ın yüksek Türk üretim kapasitesini katmasının, her iki şirketi daha ileriye taşıyacağını ümit ettiklerini söyledi. Ceraudo, "Bu anlaşma, özellikle otobüs sektöründeki iş hacmi bakımından İtalya'da ikinci sırada olan ve 90 yılı aşkın geçmişe sahip BredaMenarinibus şirketini, sadece İtalya ve Avrupa sınırlarında değil, markanın Türkiye ve komşu ülkelerdeki varlığını da artıracaktır. Karsan ile zaten iyi olan üretim kalitemizi daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bu işbirliğinden karşılıklı büyümenin yanı sıra Karsan'ı karakterize eden yenilikçi ve girişimci ruhundan gelen ilginç yeniliklerin doğacağına eminim. Tamamen BredaMenarinibus tarafından tasarlanmış ve şimdi Karsan işbirliği ile üretilen modellerin üretimlerine ilişkin olarak Karsan'a güveniyoruz. Bu modeller Avrupa'da ilk kez doğalgazlı çekiş sistemini küçük otobüslerde uygulamış olan ve doğaya saygı hususuna her zaman dikkat gösteren şirketimizin göz bebekleridir.''şeklinde konuştu.
Törene, Karsan Murahhas Azası Jan Nahum ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com