'Romney Obama'nın üzerine yürüdü!'

'Romney Obama'nın üzerine yürüdü!'
ABD'de başkan adayları ikinci kez karşı karşıya geldi. İlk raundun galibi Romney, Obama'ya ekonomiden yüklendi: “Bizi Yunanistan olmaya sürüklüyorsun”

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki başkanlık seçimi öncesi adaylar ikinci kez canlı yayında karşı karşıya geldi.

Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçilerin adayı Mitt Romney New York'ta seçmenlerin sorularını yanıtladı.

1 saat 40 dakika süren tartışmanın gündeminde ağırlıklı olarak ekonomi ve iç politika vardı.

Bütçe açığı konusunda Obama'ya yüklenen Mitt Romney, "Bizi Yunanistan olmaya sürüklüyorsun" ifadesini kullandı.

Enerji politikalarının da ele alındığı tartışma sırasında, Libya’daki konsolosluğa düzenlenen saldırı da gündeme geldi. Başkan Obama, Bingazi'deki konsolosluğa düzenlenen saldırı konusunda sorumluluğun kendisine ait olduğunu söyledi.

Başkan adayları 22 Ekim'de son kez canlı yayında karşı karşıya gelecek ve kararsız seçmeni tarafına çekmeye çalışacak.

ABD'deki başkanlık seçimleri 6 Kasım'da yapılacak.

SELİM ATALAY’DAN MÜNAZARA YORUMU

Star Gazetesi yazarı ve NTV New York Muhabiri Selim Atalay’ın münazaradan notları:

"İlk münazaraya göre daha canlı ve daha etkili bir Obama gördük. Romney de, Obama'yı aşmak ve daha fazla puan toplamak için daha agresifti. Münazaranın en az iki anında taraftarlar ciddi ciddi tartıştılar ve bu anlar ABD standartlarına göre hayli sertti.

Kişisel alana saldırı!

Konu enerjiydi ve Romney, yönetimin petrol aramaları için verdiği lisansları iptal ettirmesine değinerek, 'kaç lisans iptal ettirdin?' diye sordu ve Obama'nın üzerine yürüdü. Bu, yani kişisel alana saldırı, ABD'de alışılmadık bir durumdur...

Romney'nin Obama'ya 'doğru söylemiyorsun' dediği anda da, salondaki tarafsız seçmenlerin heyecan sesleri televizyondan duyuldu.

"Ben senin kadar zengin değilim"

Unutulmaz anlardan biri de, Romney'nin Obama’nın emeklilik planlarına değindiği andı. Oldukça zengin olan ve yaklaşık 250 milyon dolar serveti olduğu belirtilen Romney, Obama'nın da emeklilik planlarında dış ülkelere yatırımı olduğunu ima etti. Kendi yatırımları tartışma konusu olan Romney'nin 'sen kendi emeklilik planına baktın mı?' sorusuna Obama, 'ben senin kadar zengin olmadığım için bakmıyorum' yanıtını verdi.

"Seninkiler yaptı"

Obama'nın kalabalığı güldürdüğü an ise, Romney'nin, Obama'nın göreve geldiğinde 2 dolar seviyesinde olan benzin fiyatının şu 4 doların üstüne çıktığını söylemesi üzerine yaşandı. Obama 'evet fiyat düşüktü çünkü ekonomi yere yapışmıştı' dedi ve Bush’u kastederek 'bunu seninkiler yapmıştı' ifadesini kullandı.

"Tabutları ben karşılıyorum"

Libya konusu da tartışıldı. Cumhuriyetçilerin, büyükelçiliğin güvenlik eksikliği giderilmediği için Obama'ya yüklendiği bilinirken, Obama sorumluluğu üzerine aldı: Büyükelçileri ben atıyorum, ailelerinden ben sorumluyum, tabutları da ben karşılıyorum...

Romney sarsıldı!

Romney, Obama'nın bu olayı sulandırdığını söylemesi üzerine başkan, 'ertesi gün terör saldırısı dedim' dedi ve beklenmedik bir şey oldu. Moderatör, Romney’e 'evet, ertesi gün terör saldırısı dedi' demek zorunda kaldı. Bu ses tam duyulmayınca Obama tekrar istedi ve moderatör de tekrarladı. Bu durumun Romney’yi sarstığı gözlendi... NTV

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com