RTÜK gazeteciliğe ceza verdi

RTÜK gazeteciliğe ceza verdi
RTÜK Gezi Parkı direnişini başından beri yansıtmaya çalışan kanallara ceza yağdırdı.

RTÜK Gezi Parkı direnişlerinde sansür yapan tv kanallarına uyarı dahi vermezken tüm olanları kamuoyuna yansıtmaya çalışan kanallara ceza yağdırıyor.

Kurum Hükümete karşı muhalif yayınları ile bilinen 4 TV kanalına ceza verdi. Ulusal TV, Halk, TV, Cem TV ve EM TV’nin ‘’Gezi Parkı olayları sırasında yaptıkları yayınlarda şiddeti özendirdikleri’’ öne sürüldü.

RTÜK toplantısında Gezi Parkı olaylarını ekrana yansıtan 4 TV ile ilgili raporlar değerlendirildi. RTÜK’ün CHP’li üyeleri, İzleme Değerlendirme Dairesi Başkanı'nın mahkeme kararı ile görevden alınmasına rağmen, vekaleten aynı görevi sürdürüp bu konuda rapor hazırlamasına karşı çıktılar.

ACİL GÜNDEM

TV kanallarının programlarını, yayınlarından aylar sonra değerlendirip karara bağlayan RTÜK’ün, bu 4 TV kanalıyla ilgili son bir haftalık yayınlarını acilen gündeme alması da dikkat çekti. Raporlarda 4 TV kanalının Gezi eylemlerine ilişkin yayınlarında, ‘’Şiddeti özendirdikleri’’ öne sürülerek, uyarı ve para cezası verilmesi istendi.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyeleri Hülya Alp ve Süleyman Demirkan ile MHP’li üye Esat Çıplak, Gezi Parkı olaylarına ilk günlerde bir çok TV kanalının sessiz kaldığını, haberleri veren bu 4 TV’nin ise, halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirdiğini savundular. Ceza verilmesine karşı çıktılar.

Ancak RTÜK’ün AKP kontenjanından seçilen 5 üyesi raporlar doğrultusunda ceza verilmesini benimsediler. Böylelikle Halk TV, Cem TV, EM TV ve Ulusal TV’ye, 11 biner lira para cezası ile uyarı cezaları verildi. (MRE)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com