RTÜK 'Sevmiyorsan sevişme!' dedi

RTÜK 'Sevmiyorsan sevişme!' dedi
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Türkçe'ye Arkadaştan Öte adıyla çevrilen ve başrollerinde Mila Kunis ile Justin Timberlake'in oynadığı filmin tanıtımına ceza kesti.

TV2 kanalında yayınlanacak olan filmin tanıtım filmleri kanalda yayınlandı. RTÜK, TV2'ye tanıtımın "seksin duygusal ilişki yaşanmaksızın pazarlık konusu edildiği" gerekçesiyle ceza kesti!

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre; RTÜK, 'Arkadaştan Öte' filminin tanıtımlarında kullanılan "Benden seksten başka bir şey istemediğine yemin eder misin?", "Sadece seks", "Mükemmel bir anlaşma" ifadeleriyle yatak odası ve ilişki görüntülerinin yayınlanmasını mevzuat açısından ele aldı. RTÜK uzmanlarının hazırladığı raporda şu ifadeler yer aldı:


GEREKÇE: GENEL AHLAK
 
"Söz konusu filmin program tanıtımında 'cinsellik' olgusu, herhangi bir aşk ilişkisi veya duygusal bir birliktelik yaşanmaksızın kurulan arkadaşlığın ilişkinin başlangıcında bir pazarlık konusu edilmesi ve şart koşulması şeklinde sunulmaktadır. Cinsel ilişki esnasından kimi görüntülerin seyirlik malzeme haline getirildiği ve izleyiciye sunulduğu anlaşılmaktadır.
 
Ülkemizin kendi iç dinamikleri ve ahlaki kodları göz önüne alındığında, filmin öyküsünün ve sunduğu mesajların Türk toplumunun genel ahlak yapısal uygunluk göstermeyen görüntüler içerdiği görülmektedir."
 
KURUL RAPORA UYUP CEZA KESTİ
 
Raporda, filmin geç saatlerde yayımlanması gerektiği vurgulandı. Üst Kurul ise değerlendirme toplantısında, uzmanların raporu doğrultusunda, TV2 televizyonuna ceza verilmesini kararlaştırdı. Ceza, mevzuatın "çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz" hükmüne dayandırıldı.

(DSE)
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com