RTÜK Stv'yi yine es geçti!

RTÜK Stv'yi yine es geçti!
Elde sigara olan her görüntüye ceza yağdıran RTÜK, Samanyolu'nda ekrana gelen sigaralı vatandaş görüntüsüne bir yaptırım uygulamadı.

RTÜK'ün son dönem uyguladığı yanlı politika artık dayanılmaz bir hal almaya başladı. Gezi Parkı olayları sonrası deliye dönen AKP'nin talimatlarıyla Halk TV'ye ve Gezi Parkı'na destek veren kanallara cezalar yağdıran kurum, bazı kesimleri ise görmezden gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Atatürk’ün bir belgeselde yer alan sigaralı görüntüsü nedeniyle 73 bin lira para cezası veren RTÜK, STV’de yayınlanan Gezi Parkı olayları sırasında, sigara içen ve buzlama yapılmayan vatandaşla ilgili işleme gerek görmedi.

RTÜK üyesi Süleyman Demirkan, Atatürk belgeseline ceza verilmesi sonrası, STV’deki Gezi Parkı olaylarına ilişkin görüntüleri kurul gündemine getirdi. Görüntülerde Taksim’den canlı yayın yapılırken AKP Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Çelik ile telefon bağlantısı kuruluyor. Çelik olayları değerlendiriyor. Kameranın hemen yanında ve ekranın sol köşesinde bulunan bir vatandaş da sigara içiyor.

RTÜK üyeleri buzlama yapılmayan bu görüntülere ceza vermeye gerek görmedi. Demirkan ise kurul üyeleri ve İzleme Değerlendirme Dairesi'ne birer yazı yazarak çifte standart uygulandığını savundu.

RTÜK bir süre önce, 1930’lu yıllara ait bir belgeselde Atatürk’ün elinde sigara ile gösterilmesi nedeniyle Rize’de yayın yapan Kaçkar TV’ye 73 bin lira ceza vermişti. 2008’de çıkarılan yasa ile TV’lerde sigara görüntülerinin yayınlanması yasaklanmıştı.  

Kanun teklifi TBMM’de ele alınırken dönemin AKP’li Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, belgesellere yasak uygulanmayacağını açıklamıştı. Ancak bu konuda yönetmelik çıkarılamayınca ilk ceza da Atatürk’ün sigaralı belgeseline geldi. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com