RTÜK Ulusal Kanal'a neden "taktı"?

RTÜK Ulusal Kanal'a neden "taktı"?
Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş RTÜK'ün Ulusal Kanal'la ilgili karar ve yaklaşımlarını değerlendirdi.

Güneş, yaptığı açıklamada "Kanalımıza verilen cezalar Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Ulusal Kanal'a özel bir ilgisi olduğunu ortaya koyuyor." ifadelerine yer verdi.

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş, RTÜK'ün kanala kestiği cezaları Haber Artı Programında değerlendirdi. İşte Güneş'in yaptığı o değerlendirme:
 
"Bilindiği gibi, RTÜK'te televizyon kanallarını izlemekle görevli olarak, her televizyon için sadece birer uzman bulunuyor. Fakat Ulusal Kanal'ı üç uzman izliyor. Bu özel bir ilgi demektir. Bunun böyle olduğunu RTÜK üyesi Sayın Ali Öztunç Sözcü gazetesine verdiği röportajda açıklamıştı.
 
RTÜK üyeleri 5 Ağustos öncesinde 144 saat boyunca Ulusal Kanal'ı izlemişlerdir ve Perşembe günü (19 Eylül 2013) yapılan RTÜK toplantısında Ulusal Kanal'ın kapatılmasını konuşmuşlardır. Edindiğimiz bilgilere göre toplantı şiddetli tartışmalar nedeniyle yer yer kesilmiştir. Olacak iş değil bağrışlı, çağrışlı toplantılarda Ulusal Kanal'ın yayın lisansının iptalini, yayının durdurulmasını konuşuyorlar. Bunun neresinde tarafsızlık?
 
O toplantıda sayın üyeler 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkında kanunun 8. maddesinin a. bendine göre kapatmayı konuşuyorlar. 8. maddenin a. bendinde, yani kanalımızı kapatmayı konuştukları maddede şöyle yazıyor: “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz.” Yani AKP’nin istemediği yayını yapmak böyle adlandırılıyor. Anayasa mahkemesi tarafından, "Laikliğe karşı eylemlerin odağı olmak"tan hüküm giymiş AKP, Ulusal Kanal’ı Atatürkçülüğe karşı olmakla suçluyor. Tam bir komedi hali!..

“GEZİ OLAYLARI’NI YAYINLADIĞIMIZ İÇİN CEZA ALDIK”
 
Kaldı ki Sayın Hasan Basri Özbey, İşçi Partisi'nin Genel Başkanvekilidir. Bir siyasi parti yöneticisinin iktidar partisini ve onun genel başkanını eleştirmeye hakkı yok mudur?
Cezalardan bir diğeri de RTÜK’ün, “Gezi Olayları’nı yayınladığımız için ceza aldık” yönündeki tespitimizi iftira olarak değerlendirmesidir. Ulusal Kanal Genel Müdürümüz Sayın Ceyhun İlsever, Ulusal Kanal yayınında yaptığı konuşmada RTÜK'ün cezalarını eleştirmiş, Ulusal Kanal'a kesilen cezaların Haziran Halk Hareketindeki yayınlarımız nedeniyle verildiğini belirtmişti. RTÜK bu ifadelerimizi RTÜK'ün yıpratılmasına yönelik olarak değerlendirdi. Kararları eleştirdik diye de ceza aldık. İftira denilen, yıpratmaya yönelik denilen kararların hepsi elimizde mevcuttur. RTÜK'ün 11 Haziran 2013 tarihli RTÜK kararı elimizdedir. Kanalımıza verilen cezanın Haziran Halk Hareketi eylemlerini yayınladığımız için verildiği RTÜK belgeleriyle sabittir. Kararda sayfalar boyunca Haziran ayı eylemleri sürecindeki yayınlarımızdan bahsedilmektedir.

"ULUSAL KANAL'A VERİLEN CEZALAR NE ZAMAN DURUR"
 
Vatanını savunan kahramanları tertiplerle hapislere attıran AKP iktidarı, Türk Milletinin gözü, kulağı, sesi, vicdanı olan Ulusal Kanal'a cezalar yağdırmaktadır. RTÜK'ün Ulusal Kanal'a verdiği ceza sayısı 54'den 58'a yükseldi. Daha onlarca cezanın yolda olduğunu öğrendik. Biz RTÜK'ün bu cezalarını bir ödül olarak değerlendiriyoruz. Demek ki Ulusal Kanal görevini yapmayı başarıyor.
 
İzleyicilerimiz cezaların çıokluğu nedeniyle "Ulusal Kanal'a verilen cezalar ne zaman duracak" diye soruyor? AKP’nin RTÜK üzerinden yürüttüğü bu saldırıyı AKP iktidarının baskılarına karşı duran tüm siyasi kuvvetlerin, kurum ve kişilerin ortak mücadelesiyle püskürteceğiz. Buradan siyasi partileri, kitle örgütlerini, sendikaları ve elbette RTÜK üyelerini bu saldırıya karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.
 
Milletimiz isteğimiz şudur. Haksızlıklara ve baskılara karşı Ulusal Kanal'ın yanında yer aldığınızı göstermeye devam edin. Milletimiz mücadele ettiğiniz sürece Ulusal Kanal var olmaya, dik durmaya ve gerçeklerin sesi olmaya devam edecektir.
 
Ulusal Kanal'ı kapatmak için her yolu deniyorlar. Genel Yayın Yönetmenlerimizi tutukladılar olmadı. RTÜK cezalarıyla bizi susturmayı denediler bu da olmuyor. Olmaz! Çünkü baskılar, baskınlar, tertipler bize sökmez. Biz ne demiştik Ulusal Kanal susmaz, büyür. Bugün usta gazeteci Can Ataklı'da Ulusal Kanal ailesine katıldı. Ulusal Kanal özgür gazeteciliğin adresi olmaya, büyük Türk milletinin sesi olmaya devam edecek!

ULUSAL KANAL ZİRVEYE
 
Biz Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Levent Kırca'dan çaycımıza varıncaya kadar kaderimizi Türkiye'nin kaderiyle birleştirmiş bir ekibiz. Ulusal Kanal'ı büyütmeye devam edeceğiz.
Fazıl Say’a verilen cezaların, Ulusal Kanal'a verilen cezaların hiç birinin Cumhuriyet Hukukunda yeri yoktur. Biz doğruları söylemeye, gerçekleri göstermeye devam edeceğiz.
Bir seferberlik içerisine giriyoruz. Ulusal Kanal'ı zirveye taşımak için varımız yoğumuzla harekete geçiyoruz.
 
Digitürk'e girmek için, RTÜK borçlarını ödemek için seferber oluyoruz.
 
Ulusal Kanal gerçeğin sesi olmaya devam edecek
 
Ulusal Kanal susmaz büyür! Ulusal Kanal'ı kapattırmayız!

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com