RTÜK Yasaya Uymadı; ABD, TRT'ye Rakip Oldu!

RTÜK Yasaya Uymadı; ABD, TRT'ye Rakip Oldu!
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan, ABD'ye, "Yok hükmünde radyo"

ÖZEL | SANSURSUZHABER

CHP'Lİ ÜYEDEN, ABD RADYOSU'NA ŞERH!

ABD  Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Adana İncirlik Hava Üssündeki askerlere yönelik radyo yayını yapmayı talep etmişti... Bakanlığın, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na gönderdiği yazı üzerine kuruldan, muhalefetin karşı oyuna rağmen, "olur" çıktı.

RTÜK'e CHP kontenjanından seçilen üye Ali Öztunç, karara, muhalefet şerhi düştü. Gerekçe olarak da üst kurulun hukuk müşavirliğinin görüşünü gösterdi. 

RTÜK HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ DE 'OLUR VERMEDİ!'

"Hukuk Müşavirliği'nin görüş yazısında; “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Karasal Yayın ve Sıralama İhalesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in 33 üncü maddesi ve 6112 sayılı Kanunun 26 ncı maddesinin üçüncü maddesi hükümleri karşısında; Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin Adana ilinde bulunan İncirlik Hava Üssü'nde Amerikan askerlerine yönelik yayın yapmak üzere talep ettiği iznin mümkün olmadığı mütalaa edilmekle beraber..” şeklinde tespitlere yer veriliyor.

"ANAYASA DA, RTÜK YASASI DA ÇİĞNENDİ"

"Ülkemizde yabancı bir devlete radyo yayını yapması için izin verilmesi mevcut sözleşmeler, Anayasa ve 6112 sayılı Kanun çerçevesinde mümkün değildir." diyen Ali Öztunç, kurulun sadece  yasama organının yapabileceği bir işleme olur vererek, yetki gaspı yaptığını öne sürdü.

"İZİN, YOK HÜKMÜNDEDİR!"

"ABD'nin, İncirlik'te radyo yayını yapması için RTÜK'ün verdiği izin yok hükmündedir" yorumu yapan Öztunç, "Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde frekans kullandırma yetkisi devletin münhasır egemenlik hakkı kapsamında olup Üst Kurulun verdiği bu iznin hukuken geçerliliği bulunmamaktadır. " dedi. 

Öztunç, muhalefet şerhinde, daha önce Almanya'ya izin verilmiş olmasının da fiili duruma meşruluk kazandırmayacağını çünkü o iznin de yok hükmünde olduğunu savundu.

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com